Chov rakov a minirakov


Chov rakov je čím ďalej, tým populárnejší v oblasti akvaristiky. Obyčajne bývajú drobné, no nájdu sa aj väčšie s nenápadným či a výrazným sfarbením. Trpasličie raky sú nenáročné, zaujímavé pre oko, vhodné aj k niektorým rybám v akváriu a neničia rastliny, práve naopak, likvidujú riasy. Čo sa týka údržby akvária, je mimoriadne dôležité meniť pravidelne celú vodu alebo aspoň jej časť.

ryby
 
Chov väčších rakov so sebou prináša už väčšiu starostlivosť. Nehodia sa do rastlinami osadeného akvária, pretože ich na rozdiel od menších rakov a krevetiek ničia a žerú. Sú nebezpečné aj k iným  vodným živočíchom a neodporúča sa ani chovať viac druhov rakov spolu v jednom akváriu, pretože sa správajú teritoriálne. Pri ich možných potýčkach môže dôjsť nielen k ich zraneniam, ale až k usmrteniu jedného z bitkárov. Prípadne je možná smrť na následky zranení všetkých rakov.

krab
 
Nádrž je vhodné viac členiť kameňmi, koreňmi a doplniť o rôzne skrýše napríklad z kokosu. Samičky využijú všetky úkryty, čiže je dobré použiť napríklad vodovodné plastové trúbky, keramické kvetináčiky, špeciálne tunely a jaskyne priamo pre minirakov. Záleží jedine na vašej zručnosti, tvorivosti či pohodlnosti. Nie sú dobrými plavcami, ale radi lezú po rôznych povrchoch. Do akvária sa odporúča použiť klasický molitanový filter. Použité môžu byť však plávajúce rastliny ako pistia a nádrž je určite dobré zakryť, aby neušli. Teplota vody nie je až tak moc dôležitá. Záleží predovšetkým na tom, čo od svojich ráčkov očakávate.

rak

Rozmedzie od 17 do 30 stupňov hravo znesú. Krajné body teplotného rozpätia samozrejme zapríčiňujú, že sa nerozmnožujú alebo im to skracuje dĺžku života, rovnako ako je tomu u kreviet.  Sú to všežravci a prijímajú takmer akékoľvek krmivo určené pre ryby, krevety a hlavne sumčeky. Vynechať by sa však určite nemala živočíšna potrava. V nádrži by rovnako ako pri krevetkách nemalo chýbať lístie.