Lepší pocit z vášho tela

Pri pomyslení si na vlastné telo väčšinu ľudí zrejme nenapadnú pozitívne myšlienky. Ale ak vás požiadam, aby ste dokončili vetu: „Moje telo môže…“, aké myšlienky sa vám vynoria?
Takáto jednoduchá zmena perspektívy môže pomôcť ľudom cítiť sa lepšie vo vlastnej koži.

balet


Funkcia tela
V podstate som vás požiadala, aby ste sa zamysleli nad funkčnosťou vášho tela: nad všetkým, čo vaše telo dokáže robiť, a nie to, ako to vyzerá. V našich prvých štúdiách na túto tému sme požiadali ľudí, aby písali o tom, čo ich orgány dokážu robiť. Analyzovaním toho, čo ľudia písali, sme zistili, že funkcie tela spadajú do šiestich kategórií:

1. Vnútorné procesy (napr. „Moje telo dokáže stráviť jedlo a vyliečiť sa z nachladnutia.“)

2. Fyzické schopnosti (napr. „Moje telo vie chodiť a bicyklovať sa.“)

3. Telesné zmysly a pocity (napr. „Moje telo môže vidieť a zažiť radosť“)

4. Tvorivé úsilie (napr. „Moje telo je schopné tancovať a spievať“)

5. Komunikácia (napr. „Moje telo môže komunikovať pomocou jazyka a reči tela“)

6. Vlastná starostlivosť (napr. „Moje telo sa môže osprchovať a odpočívať“)

Žijeme v kultúre posadnutej vzhľadom. Výskum ukazuje, že sa až príliš zameriavame na náš vzhľad, čo môže spôsobiť, že sa cítime zle vo vlastnom tele, najmä keď sa viac zameriavame na to, ako naše telá vyzerajú, než na to, čo dokážu robiť. Zameranie sa na funkčnosť tela môže pomôcť získať vyváženejšiu perspektívu.

joga

Zameranie sa na funkčnosť tela je pre každého z nás osobne dôležité – napríklad moje telo dokáže objať deti a poskytnúť rameno na vyplakanie, čo mi pomáha vyjadriť lásku k mojej rodine. Mali by sme oceniť, že naše telo toho toľko dokáže a nie brať ho ako samozrejmosť.

Skúste si každý deň napísať respektíve oceniť vaše telo a všetko, čo vlastne dokáže. Alebo ak sa budete cítiť zle, čo sa vášho vzhľadu týka, napíšte k takejto negatívnej myšlienke jednu pozitívnu, v ktorej oceníte funkciu vášho tela. Vyskúšajte fyzickú aktivitu a oceňte, ako ju vaše telo zvládlo.

5.0
01