Nástrahy platby kartou cez internet: viete sa brániť?

Nákupy cez internet sú stále populárnejšie a spolu s nimi sa popularite tešia aj platby kartou. Sú totiž pohodlnejšie a rýchlejšie, ale dôležitá zostáva v tomto prípade bezpečnosť a ochrana pred zneužitím platobnej karty. V prípade, že zákazník svoj objednaný tovar nedostane, môže využiť bežný reklamačný postup. Ak sa stane, že obchodník všetky výzvy ignoruje, je tu možnosť mimosúdneho vyriešenia sporu. Ak zákazník nepochodí ani tam, poslednou možnosťou je obrátiť sa na súd. Skutočnosť, že zákazník platil za tovar kartou, mu môže v tomto spore pomôcť, pretože sa môže obrátiť na svoju banku a žiadať vrátenie peňazí.

bankomat
 
Na pohľad dôveryhodný
Príkladom môže byť aj prípad zákazníčky z Čiech, ktorá požiadala o pomoc Združenie obrany spotrebiteľov Moravy a Sliezska, z.s. Táto zákazníčka si kúpila topánky cez veľmi dôveryhodne pôsobiaci internetový obchod, dokonca si o ňom prečítala aj kladné recenzie. Vybrala si topánky, zaplatila vopred platobnou kartou a už sa tešila, kedy dorazia. Objednanú a zaplatenú zásielku trpezlivo čakala niekoľko týždňov, topánok sa však nedočkala. Využila aj formulár, ktorý bol na stránke uvedený a snažila sa skontaktovať s predajcom, no nepochodila. Žiadala dodanie tovaru alebo vrátenie peňazí, no bez akejkoľvek odozvy predajcu. Zákazníčka na stránke e-shopu zistila, že tam nie sú uvedené žiadne identifikačné údaje alebo adresa predajcu. V tom prípade má zákazníčka právo od zmluvy odstúpiť a žiadať svoje peniaze späť aj súdnou cestou, no existuje ešte jedna možnosť ako sa dostať k svojim peniazom, a tou je požiadať banku o službu Chargeback, ktorá je využiteľná práve v takýchto prípadoch.

balíky
 
Čo znamená Chargeback
Preložené ako spätné zúčtovanie, ktoré môže využiť každý zákazník, ktorému nebol dodaný tovar ani vrátené peniaze. Je to jedna z výhod len platby kartou, ale nie pri platbe bankovým prevodom. Túto službu poskytujú takmer všetky banky a spĺňa funkciu akejsi poistky. Je zadarmo a peniaze vám vráti priamo vaša banka. Funguje a platí na celom svete. Pomôže vám aj v prípade, ak bola vaša karta zneužitá, pri nedodaní tovaru alebo aj technických problémoch v bankomate a podobne.

zákon
 
Ako funguje a kde si ju objednať?
Ak máte záujem o túto službu, musíte vyplniť žiadosť o spustení Chargebacku a zároveň prípad podložiť aj dokumentmi, teda objednávkou, priložiť všetku komunikáciu s predajcom a tiež výpis z platobnej karty. Vaša banka postúpi tieto  dokumenty banke predajcu a z jeho účtu bude žiadať vrátenie peňazí.