Ako dávať deťom vreckové?

Najlepšie bude, ak začnete deťom dávať určitú sumu peňazí už od útleho detstva. Vo veku 5-6 rokov si dieťa plne uvedomuje, že existujú peniaze, ktoré míňame na rôzne veci. Ako k nim teda pristupovať.

pokladnička

Výška vreckového
Závisí len a len do vás. So starším dieťaťom je ale vhodné o tom hovoriť. Je potrebné dieťaťu vysvetliť, v akej finančnej situácií ste, aby chápalo, kedy mu môžete pár eur navyše prihodiť a kedy zas sa musíte uskromniť vy o vaše dieťa. Vhodné je však dávať dieťaťu vždy približne rovnakú čiastku.

Obálka každý týždeň
Naučte sa dávať dieťaťu obálku v presne vymedzený deň v týždni. Tieto peniaze sú len jeho. Jediné pravidlo je, aby sa naučilo, že ak minie všetko už v prvý deň, ďalšie peniaze dostane až o týždeň. Samozrejme vreckové sa nevzťahuje na predmety bežnej spotreby, stravu alebo školské aktivity alebo výlety. Menšie deti si môžu kúpiť zmrzlinu alebo nejakú hračku, staršie deti zrejme budú míňať peniaze hlavne s kamarátmi. Stačí, ak vášmu dieťaťu vysvetlíte, že si s peniazmi môže nakladať ako chce. Výnimkou však bude alkohol a cigarety. S dieťaťom komunikujte. Netreba mať prehľad nad každým centom, ale je vhodné, ak približne viete, kam tieto peniaze idú.

děti

Vreckové sa nerovná výplate
Preto deťom neplaťte za známky alebo domáce práce. Toto sú jeho povinnosti, ktoré by si malo plniť aj bez nároku na finančné odmenenie. Samozrejme na sviatky alebo za významný úspech môžete dieťa odmeniť aj pár eurami navyše. Nemusí to však byť pravidlom a v žiadnom prípade by to nemal byť hlavný zdroj motivácie.
Ak chcete vášmu dieťaťu vštepiť úctu k zarobeným peniazom, platí, že s nami treba komunikovať. Hovorte s nimi o sumách, ktoré každý mesiac platíte a o cene potravín. Je vhodné hlavne s menšími deťmi hrať rôzne hry. Môžete sa zahrať na banku. Dieťa si u vás môže odložiť istý obnos peňazí. Ak sa takto na istý čas vzdá svojich peňazí, o pár týždňov mu sumu môžete vrátiť aj s pár percentami navyše.