Harmónia vďaka svetlu

Je potrebné, až nevyhnutné, aby v našom okolí doma aj na pracovisku bolo optimálne svetlo. Svetlo v súlade – v harmónii- s vykonávanou pracovnou činnosťou.
Niet sporu o tom, že najlepšie pre naše oči je svetlo prirodzené denné. No žiaľ nevystačíme si s ním vo všetkých priestoroch, na všetkých pracoviskách, pri každej práci.
Nikto nepochybuje, že dodatočné osvetlenie pracovného priestoru potrebuje:

svíčka

  • Chirurg pri lekárskych zákrokoch
  • Majster pri jemnej práci
  • Krajčírka pri šití odevov
  • Zlatník pri tvorbe šperku

Niet hádam miesta a profesie, kde by dobré osvetlenie nebolo potrebné- vždy ale musí a má byť v súlade – v harmónii- s prácou toho ktorého jednotlivca.
Návrh osvetlenia pracovných priestorov je záležitosť neľahká a komplikovaná, Zverme ju vždy do rúk odborníkom- profesionálom. Naozaj sa to oplatí. Vypočítajú na základe vami vykonávanej práce nielen potrebný svetelný výkon, ale navrhnú aj vhodné svietidlá s požadovanou svietivosťou.

Iná je situácia doma- aj tam máme základné svetelné obvody urobené v súlade s naprojektovanou a schválenou elektroinštaláciou objektu. To sú ale len tie hlavné – centrálne svetelné zdroje. Ani najlepší projektant- ak ním ale nie ste vy sám- Vám nenavrhne prídavné zdroje svetla potrebné pre Vaše zaužívané zvyklosti Nemôže vedieť aké bude Vaše rozmiestnenie nábytku, kde si dáte stôl, kde si dáte kreslo v ktorom najradšej po večeroch sedávate a počúvate milovanú symfóniu, rockový koncert či kantilény. Nemá tušenie, kde sa poberiete prečítať si najradšej svoju knihu. Nevie akým zberateľským Vášňam sa venujete. Toto všetko viete iba vy! Vy si teda dotvárate do konkrétnych detailov svetelnú pohodu, harmóniu vo svojom byte, alebo dome.

žárovka

Čím to ale je, že bez ohľadu na pohlavie, vek, vzdelanie sme všetci v harmónii s malým blikajúcim svetielkom tej najobyčajnejšej sviečky? Čím to je, že práve ona vytvára romantickú kulisu naprieč všetkými generáciami?