Kupujete prilbu na motorku? Tak vyberajte pozorne

Vybrať dobrú moto prilbu, to dá zabrať aj skúseným motocyklistom, a nie to začínajúcim fanúšikom motoriek, ktorí si kúpili svoju prvú babetu. Mimochodom, aj na takúto maličkú a pomalú motorku, prilbu bezvýhradne potrebujete. Je veľmi ťažké radiť, ako a kde presne, by ste si mali prilbu kúpiť. Existuje však niekoľko zásad, ktorých by ste sa mali držať ako kliešť. Aj na prvý pohľad zbytočné rady, vám v konečnom dôsledku, môžu zachrániť hlavu a život.
Čierna prilba na motorku s veľkým číslom osem

Musí byť na motorku

Na začiatok a naozaj v skratke, prilba, ktorú budete užívať na motorke, musí byť prilba na motorku. Možno čítate a máte pocit, že sme urobili nejaké preklepy a napísali úplne nelogickú a nezrozumiteľnú vetu. Nie, mala byť napísaná presne tak, ako je. Vy ste ešte naozaj nikdy nevideli na ceste chlapíka na motorke s cyklistickou prilbou? Verte či neverte, ale aj takéto veci sú v našej krajine možné.

Keď lieta je zle, no ani tlačiť nesmie

Tieto slová, poskladané ako z nejakej básne, sú svätou pravdou a mali by byť motom každého majiteľa motocyklu. Prilba vám musí na hlave sedieť, ako sa na východe hovorí „ako riť na šerbeľ“. Ak by ste náhodou nevedeli, čo je šerbeľ, tak je to nočník. V preklade to znamená, že vás prilba nesmie tlačiť a ani na hlave lietať.
Muž s prilbou na hlave ide po ceste na motorke

Všimnite si materiál

Prilby sa vyrábajú z rôznych materiálov. Niektoré sú pevnejšie, iné zas menej pevné. Od toho sa odvíja aj cena prílb. Drahšie sú bezpečnejšie, a tie lacnejšie, možno o trošku menej. Tvrdosť, teda skôr pevnosť prilby, by ste si mali vyberať hlavne podľa toho, akú motorku máte a ako s ňou jazdíte. Pri pomalej jazde v meste, vám postačí aj prilba z o čosi menej pevných materiálov. Ak sa však radíte medzi takzvaných dobrovoľných darcov orgánov, inak povedané, máte rýchlu motorku, na ktorej aj rýchlo jazdíte, zaobstarajte si poriadne pevnú kvalitnú ochranu hlavy.