LED žiarovky a LED svetelné produkty

Keď sa vás spýtam: „A ako svietite vy?“, možno mi odpoviete, že predsa normálne, žiarovkami. Tieto ale tak, ako aj iné svetelné produkty, prešli podstatnými zmenami, ktoré možno nepostrehnete až tak z hľadiska dizajnu, ako skôr z hľadiska vlastností, ktoré nám tieto nové svetlá poskytujú. Prevažne od nich požadujeme hlavne úspornejšie a ekologické vlastnosti v spojitosti s kvalitným, stabilným žiarením. A toto nám poskytujú svetelné produkty s označením LED.

žiarovka, vlákno

Výhody tohto typu osvetlenia si najlepšie vysvetlíme tým, že si rozoberieme pojem LED, čo je vlastne označením pre Light Emitting Diode, po slovensky svetlo emitujúca dióda. Práve tieto diódy sú vnútorným obsahom týchto svetiel, ony sú vlastne zodpovedné za svetelné žiarenie. Oceniteľné sú ich vlastnosti najmä v spojitosti s oveľa úspornejším svietením a dlhou životnosťou žiarenia. Pre žiarovku s týmito vlastnosťami je špecifická aj bezproblémová recyklovateľnosť, neobsahuje škodlivú ortuť a je tak šetrná nielen k našim pravidelným poplatkom za energie, ale aj k nášmu životnému prostrediu.

Pre svetelné produkty využívajúce túto technológiu je charakteristické takisto jasné, biele svetlo. Spolu s tým aj fakt, že takéto žiarovky sa nezahrievajú, snažia sa vyžarovať prirodzene jasnú, bielu farbu, ktorá ale môže mať mierny odtieň dožlta alebo domodra, čo už záleží od toho, akú uprednostníte teplotu farby. Teplota farby sa udáva v Kelvinoch a na výber je teplá biela (dožlta), neutrálna (jasná biela) alebo studená biela (domodra).

žiarovky, svetlá

A čo sa týka led žiaroviek a ich výzoru, resp. závitov, sú veľmi podobné tým starým, klasickým, na ktoré sme už dobre zvyknutí. Tak, ako poznáme tie so závitom e27, sú bežne k dostaniu aj led žiarovky e14 https://www.ledprodukt.sk/70-led-ziarovky-e14 alebo tiež „bodovky“(gu10) či iné.

  • Rozdiel je v tom, že k žiareniu využívajú diódu, sú tak oveľa úspornejšie, ekologickejšie a majú životnosť cca 50 000 hodín žiarenia