Recept na dlhovekosť – Včelí med


Zmienky o mede sa už odpradávna vyskytujú v histórii ľudstva, dokonca aj slávny panovník Napoleon si do svojho erbu vybral včely. V jednom starom indickom prísloví sa spomína: „Ak sa chceš dožiť vysokého veku, jedz med a pi mlieko“. V čom teda spočíva blahodarná sila včelieho medu?

med

Liečivé účinky

Svojimi liečivými účinkami je med preslávený už celé tisícročia. Bolo zistené, že pravidelná konzumácia tohto včelieho produktu posilňuje imunitný systém, pôsobí protizápalovo, podporuje trávenie či zbavuje telo jedov. Zvykne sa používať pri žalúdočných vredoch, hnačke, zápche a preventívne pôsobí proti rakovine hrubého čreva. Ak patríte medzi ľudí s poruchami spánku, med vďaka jeho sile pomôže aj vám. Okrem iného má totiž upokojujúce účinky na nervovú sústavu. Stačí pred uložením sa do postele aplikovať niekoľko lyžičiek medu a vaša kvalita spánku sa niekoľkonásobne zlepší.  Tento blahodarný produkt si taktiež poradí so zápalom hrdla či zmierni nepríjemnú nádchu. Priaznivý výsledky dosahuje aj v boji s migrénou. Pri prechladení odporúčame piť zázvorový čaj s medom a citrónom.

přírodní med

Čistí pleť

Máte problém s akné a čiernymi bodkami? Vyskúšajte kombináciu medu so škoricou. Zmiešajte približne rovnaké množstvo škorice a tekutého medu. Na problematické miesta si natrite hustú pastu. Následne priložte vatové tampóny a počkajte 3 minúty, kým zmes zaschne. Po troch minútach vatový tampónik rýchlo strhnite a nezabudnite pleť zvlhčiť hydratačným krémom. Ak radi chodíte na masáže, vrelo vám odporúčame zájsť na tú medovú, ktorá má silné detoxikačné a revitalizačné účinky.

medový placky

Rôznorodý výber

Včelí med v sebe obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, C, D, H, K, E a P. Odporúčaná denná dávka pre deti a dospelých sú 3 až 4 čajové lyžičky denne. Konzumácia sa však neodporúča alergikom, ktorým by mohla spôsobiť zdravotné problémy. Vybrať si môžeme z rôznych druhov včelích medov, na trhu je dostupný repkový, agátový, jedľový, lesný či kvetový. Kvetový je vhodný na varenie či pečenie, repkový pôsobí protirakovinovo a agátový je ľahko stráviteľný. Ostáva už iba na vás, ktorému dáte prednosť.