Viete čo patrí do kŕmidla?

Väčšina vtákov, ktoré priletia do našej záhrady, patrí k bylinožravcom. Nájdu sa však medzi nimi aj takí, ktorí si z času na čas radi pochutia na mäsitej potrave. Tá by preto, mala byť čo najpestrejšia. Aby si každý našiel to svoje.
 
sýkorka

Základom sú semená a ovocie
 
Semenami nemôžete nič pokaziť. Obľubuje ich väčšina vtákov. Medzi tie najchutnejšie, ale aj najvýživnejšie patria najmä nelúpané, nepražené a nesolené slnečnicové, tekvicové a ľanové  semienka. Všetky spomenuté druhy sú olejnaté, takže pre vtáky predstavujú plnohodnotnú potravu. Ponúknuť im však môžete hocaké semienka. Dbajte však na to, aby neboli plesnivé, inak pokazené, alebo zažltnuté. Tie by im mohli totiž vážne ublížiť.

ptáček
 
Na stromy v záhrade môžete zavesiť všakovaké ovocie. Najdlhšie vydržia jablká. Vtáky však nepohŕdnu ani takými hruškami, hroznom, alebo slivkami. Vyberajte iba ovocie, s ktorým sa u nás môžu bežne stretnúť.
 
Tuky, živočíšna potrava a zvyšky z kuchyne
 
Ľudia pravidelne vtáčikom podávajú suchý chlieb, či iné pečivo. Áno tieto potraviny patria k vhodnej potrave. Umiestňujte ich v zásade iba do kŕmidiel zo strieškou a nikdy nie vo veľkom množstve. Navlhnuté pečivo totiž nie je vhodným krmivom. Navyše sa by sa začalo rýchlo kaziť.
 
V kŕmidlách sa často objavuje margarín, alebo loj. Táto potrava je veľmi výživná a v chladnom počasí, priam nevyhnutná. Dbajte však na to, aby tieto potraviny neboli solené.
Zavesená šupka zo slaniny vtáčikom taktiež nepoškodí.
 
Zakázané potraviny
 
Úplne zakázané je podávať im soľ aj korenie a potraviny, ktoré ich obsahujú. To sa týka najmä varených kuchynských zvyškov. Tým sa vo všeobecnosti radšej úplne vyhnite. Samozrejme šupkami z mrkvy, alebo kalerábu prikrmovať môžete.
 
 datel
 
Čim im ešte môžete prilepšiť
Ak to myslíte naozaj vážne, môžete do kŕmidla sem tam nasypať niekoľko živých múčnych červov, či surové, alebo varené kúsky kuracieho mäsa. Tieto suroviny dávajte do kŕmidla len naozaj v malom množstve. Červy by sa mohli rozliezť kade tade a mäso rýchlo pokaziť.
 
Dobrou alternatívou je používať už hotové kŕmne zmesi Môžete použiť špeciálne pre voľne žijúce vtáctvo, avšak ani tými pre hydinu, holuby, či exotické vtáčiky, nič nepokazíte. Naše druhy, si z neho vyberú to, čo im chutí.