Ako sa zabávali ľudia v staroveku


Staroveký Egypt
Starovekí Egypťania si užívali množstvo voľnočasových aktivít, vrátane hier a hudby. Senet bola stolová hra, kde sa figúrky náhodne pohybovali, bola obzvlášť populárna už od najskorších období. Ďalšia podobná hra bola mihen, ktorá mala kruhový herný panel. Žonglovanie a loptové hry boli obľúbené u detí a zápasy sú tiež zdokumentované v hrobe Beni Hasana. Venovali sa hudbe, hraniu na lutnu, harfu, lýru a písaniu poézie, často mali tanečné festivaly.
Bohatí členovia staroegyptskej spoločnosti sa bavili lovom a plavbami, usporadúvali extravagantné párty s množstvom jedla, piva a vína.
egyptský faraon
Medzi staroveké egyptské športy patrili viaceré tímové športy, ktoré poznáme aj dnes. Podobne ako dnes si vyžadovali tímovú prácu v snahe predviesť zručnosti a silu. Starovekí Egypťania mali aj svoju verziu pozemného hokeja. Hokejky boli kusy vetvičiek palmy. Vnútorným jadrom lopty bol papyrus, obal bol kožený, lopty mali rôzne farby. Obľúbené bolo tímové veslovanie, od dnešného sa nijako neodlišuje. Predvádzanie športov bolo súčasťou korunovačných obradov faraónov.
 
Staroveký Rím
Rimania sa bavili tancom, spevom, hraním na hudobné nástroje, pitím, hraním loptových hier, hazardnými hrami. S obľubou hrali najmä hry s kockami. Známymi sú gladiátorské zápasy v arénach, ktoré boli veľmi brutálne a krvavé, často končili smrťou. Napriek brutalite mali obrovskú návštevnosť. Najväčší a najznámejší amfiteáter – Kolosuem, mohol prijať až 50 tisíc návštevníkov. Zápasy často trvali celý deň. Populárnym bolo aj navštevovanie divadla, stretávanie sa pri predčítaní literatúry, ktoré sa odohrávali vonku. Kúpanie bolo jednou z najobľúbenejších aktivít rímskych chlapcov a bola široko praktizovaná v rieke Tiber. Väčšina rímskych kúpeľov bola tiež vybavená plaveckými bazénmi, existuje pár zmienok o ženách, ktoré vedeli plávať.
římské koloseum
Jednou z najobľúbenejších rekreačných oblastí v Ríme bol Campus Martius, rozsiahle polia, ktoré pôsobili ako ihrisko pre mládež Ríma. Tu sa venovali rôznym športom a aktivitám vrátane skákania, zápasenia, boxu, pretekania a hádzania. Rímske dievčatá a ženy sa na týchto aktivitách bežne nezúčastňovali.