Čaj

Čaj sa pije horúci alebo teplý, napríklad v zime, aby nás zahrial pred chorobou. Môžeme ho piť, keď nám je zima alebo len tak preventívne, aby sme neochoreli. Pomáha nám aj keď nás bolí bruško, či pri menštruačných bolestiach. Niektoré druhy čajov zaberajú aj na bolesť hlavy alebo kĺbov. A obyčajný ovocný čaj z obchodu si dáme len tak na návšteve, v kaviarni alebo čajovni. Pre tých, čo nepijú kávu je čaj ako keby takou náhradou.
No pri posledných hrozivých správach o tom, že čaje obsahujú všeliaké prídavné látky a dokonca aj vrecúško na čaj nie je z dobrých látok zložené, by som vám rada niečo navrhla.

ranní čaj.jpg

Ako si zaobstarať čaj a ešte k tomu zadarmo?
Neviete? No predsa na lúkach je plno byliniek a rastlín, ktoré majú priam zázračné účinky. Nie je nič lepšie ako si ísť samy nazbierať bylinky na lúku. V každom ročnom období, samozrejme okrem zimy, rastú iné bylinky. Niektoré dlhšie, niektoré kratšie. Tie, čo sa dajú ľahko zameniť za iné radšej nezbierajte, ale tých ostatných jednoducho spoznateľných je dostatok na to, aby ste si vyskladali svoj vlastný voňavý a liečivý čajík. Taký ovocný čaj z obchodu vám veľmi nepomôže na zdravie, ale pri bylinkovom čaji má každá bylinka svoje účinky, ktoré spoznáte, keď si o nich niečo prečítate. Na začiatok odporúčam materinu dúšku, ktorá chutí aj náročnému čajovému gurmánovi.

čaj.jpg

Keď naozaj nemáte ani trochu času alebo ste leniví a nechce sa vám, tak si kľudne teda kúpte sypaný bylinkový čaj. Najlepšie urobíte, ak si ho kúpite od nejakého súkromníka, ktorý sa venuje zberu byliniek vo voľnom čase a to, čo predáva má len svoje zostatky. Taký človek sa tomu naozaj rozumie a predá vám naozajstnú kvalitu. Možno by ste našli aj v lekárni alebo v obchode kvalitný sypaný čaj, ale to potom viac podporujete veľkovýrobu a je lepšie podporiť samotných malých podnikateľov alebo súkromné osoby.