Objavte klenot Juhoafrickej republiky – Kapské mesto

27.6.2018

Kedysi zásobovacia stanica holandských lodí plávajúcich po vzácne koreniny, látky a tovar do Indie, Číny a Japonska, dnes prosperujúca metropola južnej Afriky. Teplé stredomorské podnebie s v priemere s 3100 hodinami slnečného svitu ho priam predurčujú k rozmanitosti a pestrosti.

kapské město
 
Pred plánovaním okružnej cesty po zaujímavostiach Kapského mesta si predovšetkým zabezpečte dôležitú „vstupenku/kartu“ na rôzne atrakcie a do národných parkov Capetown Pass s výraznými zľavami alebo aj bezplatnými vstupmi. Ušetríte nielen peniaze ale aj drahocenný čas. Karta vám okrem iného zabezpečí aj vstup do unikátnej botanickej záhrady Kirstenbosch alebo sa môžete previezť legendárnou lanovkou až na vrchol dominanty mesta – Stolovú horu.

constantin
 
Pre milovníkov dobrého jedla a vína sa určite oplatí návšteva Groot Constantia kde môžete ochutnať tú pravú južnú Afriku v podobe nielen kvalitných vín, tradičných jedál ale aj čokolády. Táto najstaršia koloniálna vinárska usadlosť funguje už od roku 1685 a vinári tu produkujú lahodné vína typov Blanc de Noir, Chardonnay či Shiraz.
 
Ešte ste si nikdy nezaplávali s tučniakmi v ich prirodzenom prostredí? Na pláži Boulders máte túto možnosť doslova na dosah ruky. Tri nedotknuté, chránené pláže s obrovskými balvanmi, bielym pieskom a milými čiernobielymi zvieratkami vo frakoch vás očaria a vyvolajú úsmevy na tvári.
Za vstup na pláž sa samozrejme platí a vyžaduje sa prísna disciplína turistov.
 
Okrem návštev múzeí a rôznych parkov, záhrad Kapské mesto ponúka aj také výnimočné zážitky ako tandemový paragliding, vyhliadkový let s vrtuľníkom, možnosť previezť sa na motorkách Harley Davidson cez pohorie Chapmans Peak alebo vyskúšať špeciálne kolobežky prispôsobené na jazdu po náročných horských chodníkoch (Scootours).

afrika
 
Ešte jedna oblasť sa tu môže popýšiť jedinečnosťou aká vo svete nemá obdoby. V prirodzenom prírodnom prostredí, ktoré sa rozprestiera v dolinách a úbočiach medzi mestami Clanwilliam a Port Elizabeth severovýchodne od Kapského mesta rastie vo vzájomnej symbióze niekoľko tisíc druhov endemického kvetenstva. Toto územie je tak výnimočné, že bolo zaradené do svetového dedičstva UNESCO. Nájdete ho pod názvom „fynbos“. Rozhodne tam zájdite, určite neoľutujete!

Ostrovy ABC (Aruba, Bonaire a Curaçao)

4.12.2017


Že ste o nich nepočuli? Nič si z toho nerobte, ani ja. Až kým som pred pár rokmi neprečítala román Motýľ od Henryho Charriéra. Z neho zistíte, že tieto ostrovy sú súčasťou Malých Antíl ležiacich pri Venzuele. PS: mimochodom knižka je vynikajúca, doporučujem prečítať!
 laguna Curacao
Pôvodnými obyvateľmi ostrovov boli indiáni kmeňa Arawak, až kým ich postupne nezdecimovali španielski conquistadori a v roku 1634 Holanďania. Strategické postavenie ostrovov potom využili pri obchodovaní s otrokmi. V súčasnosti sú ostrovy autonómnymi samosprávnymi krajinami Holandského kráľovstva.
 
Úradným jazykom je holandčina a oficiálnou menou je antilský gulden. Počasie je tropického charakteru s konštantnou teplotou okolo 30°C po celý rok. Letiská sa nachádzajú na všetkých troch ostrovovoch a z Európy tam pohodlne doletíte z Amsterdamu (Holandsko) alebo Valencie (Španielsko).
jižní ostrov 
Miestne jedlo sa nazýva „krioyo“ (kreolské) a je tým najlepším výberom z karibskej, latinskoamerickej  a holandskej kuchyne. Jedlá bežné v Curaçao nájdete aj na Bonaire a Arube. Určite vyskúšajte:
Gumbo.Hustý guláš z hovädzieho, kozieho, kuracieho mäsa alebo mäkkýšov s cibuľou, paprikou, zelerom a okrou ochutené tradičným korením sassafras
Jambalaya.Skladá sa z mäsa, kreviet, langúst, klobásy, cibule, zeleru, zelenej papriky, rôznych korenín a ryže
Étouffée. Jedlo z morských plodov: kreviet, langúst a krabov v tmavej alebo svetlej omáčke ochutenej s kajenskou paprikou a ryžou
Pepper Jelly. Sladkokyslé pálivé paprikové želé pripravené s vínnym octom a cukrom, ktoré sa podáva k mäsu alebo do sendvičov
 řeka v džungli
Okrem kúpania na nádherných plážach ostrovy ovplývajú rôznymi historickými pamiatkami a múzeami z čias kolonizácie. Miesta, ktoré sa oplatí vidieť:
 
Willemstad– hlavné mesto ostrova Curaçao, jeho historická časť je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO
Fort Piscadera– jedna z ôsmych pevností v zálive Piscadera na ostrove Curaçao
Fort Zoutman– pevnosť na ostrove Aruba spojená s múzeom
maják California– maják nachádzajúci sa na najsevernejšom cípe Aruby
múzeum Terramar– expozícia o histórii Karibiku a ostrovov nachádzajúca sa na Bonaire
Mangroves CenterBonaire – úžasný mangrovový ekosystém, ktorý je možné preplávať zo sprievodcom na kajaku

Taliansko je riešenie

21.11.2017


Každý z nás má obľúbenú dovolenkovú destináciu. Niekto si myslí, že cestovanie do rôznych exotických krajín je riešenie, no občas je to aj niečo úplne bežné. Bežná európska destinácia, ktorú už možno navštívila väčšina z nás. Hlavné však je, že je tam pekne, že je tam teplo a že máte čo robiť, no nie? Dovolenka je pre každého z nás veľmi dôležitou vecou. Práve to je na nich atraktívne. Ďalej samozrejme aj to, že si môžete oddýchnuť tak ako nikdy predtým. Teda aspoň tak ako si nemôžete počas celého roka. Tak sa teraz zamyslite nad tým, prečo by ste si nemohli oddýchnuť práve v Taliansku?

maska
 
Prečo by ste mali ísť práve do Talianska? Hneď z niekoľkých dôvodov.
 
Taliansko má mnohé klady a jednoducho sú to práve výhody, ktoré skutočne oceníte. A ako oceníte kvalitu? Ako oceníte práve tie maličkosti, ktoré robia z Talianska destináciu snov? Existuje strašne veľa vecí, ktoré môžete na Taliansku totálne milovať. V prvom rade je to hlavne blízkosť. Blízkosť môžete skutočne oceniť, práve preto, že sa tam môžete dostať tak lietadlom za pár hodín, ale zároveň aj autom a to je skutočne veľmi výhodné, no nemyslíte? Je fajn, že to nie je žiadna exotika, ktorá vás bude svojou diaľkou jedine tak obmedzovať.

pizza
 
Jedlo, krásne pláže a ešte aj omnoho a omnoho viac.
 
V prvom rade je skutočne dôležité, aby ste mysleli na to, že na taliansku kuchyňu teda nemá absolútne nič. Asi neexistuje niekto, kto by nemal rád taliansku kuchyňu. Každý si tam nájde niečo, čo má na nej rád. Cestoviny, pizza, syr, jednoducho úplne čokoľvek. Podstatné však je, že budete mať pri sebe niečo, čím sa môžete totálne napchávať. Okrem toho je dôležité aj to, že budete mať pri sebe stále históriu. História Talianska je proste pretkaná rôznymi vecami, ktoré sú priam neuveriteľne fascinujúce. Ak to zaujíma aj vás, je toto krajina práve pre vás.

Je lyžovačka dovolenkou?

3.11.2017


Lyžovanie dnes patrí medzi obľúbené zimné športy pre mladých aj starších. Deti sa učia už odmala lyžovať, aby si vedeli užiť lyžovačku s rodičmi. Ten, kto sa nenaučí lyžovať ako malý, má to ťažšie. Chlap ani nie, ale dievčatá väčšinou trápi väčší pud sebazáchovy a práve preto sa boja.
Ale aj napriek tomu sa to dá nejako zvládnuť. Ale môj priateľ tvrdí, že si najlepšie oddýchne doma. Že keď niekam ideme na dovolenku tak si tam neoddýchne, pretože sú s tým spojené rôzne starosti. A preto keď nikam nemusí ísť, tak je to vraj lepšie a oddýchne si. Že doma síce musí robiť, ale aj tak si psychicky oddýchne od všetkých bežných starostí a nemusí na ne myslieť. Na hocijakej dovolenka sa musí zaoberať rôznymi vecami a moc si neoddýchne.

lyže

Takže ako to vlastne je?

Dovolenka by nikdy nemala byť nútená. Dovolenka by mala byť dobrovoľná a každý by ju mal stráviť tam, kde chce. Samozrejme, možno aj sám, ak sa na to cíti, ale potom môžu ostať ostatní smutní. Ale to si už musíte vybaviť vy dvaja partneri medzi sebou.
O rodinnej dovolenke by mali rozhodovať hlavne dospelí a nie deti. Pretože keď necháte deti rozhodovať za seba, keď trošku vyrastú, začnú vám skoro doslova skákať po hlave. Treba si udržiavať autoritu a nenechať ich rozhodovať o záležitostiach, o ktorých majú rozhodovať dospelí ľudia. Pretože hlavne dospelí si potrebujú cez dovolenku oddýchnuť a načerpať nové sily.

lyžování

Takže je lyžovačka dovolenkou?

Záleží na tom aký je daný človek. Keď si oddýchne pri lyžovaní, kľudne môžete vyraziť, najlepšie nie niekde ďaleko, aby ste sa cestou veľmi neunavovali. Alebo choďte s niekým iným, kto vás odvezie a nemusíte si robiť starosti so šoférovaním. Ak máte malé deti, dobre si premyslite, či sa dáte na to ich učiť lyžovať. Najlepšie urobíte, ak im zaplatíte inštruktora alebo ich ešte pred samotnou dovolenkou naučíte lyžovať niekde v domácom prostredí. Tak si tú dovolenku užijete aj vy.