Hobby, alebo ako sa dá tráviť voľný čas…


Dnes sa pozrieme na dve nie veľmi známe formy trávenia voľného času. Ako prvú možnosť uvediem vyšívanie. V dnešných časoch elektroniky je táto forma relaxu pomerne netradičná, no stojí to za pokus. Ako na to?

výšivka

VYŠÍVANIE
Na internete je množstvo internetových stránok, ktoré ponúkajú bezplatné kurzy online. Pre začiatočníkov a nielen pre nich. Vyšívanie vyžaduje nielen nejaký čas ale hlavne trpezlivosť, keďže začiatky sú najťažšie. Ďalším užitočným pomocníkom pri vyšívaní sú staré mamy. Ak nemáte svoju, domov dôchodcov je skvelým riešením. Naučíte sa nielen čosi nové, ale potešíte aj niekoho iného. Bonus k dobru. Vráťme sa však späť k vyšívaniu. Existujú rôzne techniky vyšívania a my si nižšie spomenieme niektoré z nich.

1.      Vyšívanie podľa počítaných nití
2.      Predkreslené vyšívanie
3.      Našívanie
 
I. Vyšívanie podľa počítaných nití alebo tiež krížiková výšivka sa používali už v starších dobách na Slovensku (horehronské kroje) a táto techníka spočíva vo vytváraní malých, stredných alebo veľkých krížikov na plátno- v minulosti to bolo ľanové alebo konopné plátno, ktoré sa tkalo doma- no dnes sú už iné materiály vhodné na vyšívanie touto technikou. Najčastejšie sa používa látka zvaná Panama, na ktorej vznikajú stredne veľké krížiky a vzniká dojem hustoty. Pri tejto technike sa vyšíva pomocou vlny, bavlniek alebo muliniek.Malá rada, ako tieto vecičky odlíšiť. Bavlnky sa balia do kotúčikov, pri vyšívaní sa nedelia. Mulinky tvorí 6 samostatných tenkých nití spojených do jednej hrubej priadze, ktoré sa pred vyšívaním delia na 2 alebo 3 nite. A nakoniec je tu klasická vlna na štrikovanie. K vyšívaniu bezpochyby patrí aj kvalitná ihla. V tom Vám rady poradia šikovné tety krajčírky.

II. Predkreslené vyšívanie spočíva v tom, že pred vyšívaním si na plátno nakreslíme požadovaný vzor, ktorý potom začneme vyšívať. Vzory sa dajú nájsť nielen na internete ale aj niektorých časopisoch ako príloha. Táto technika sa javí ako najzložitejšia pre začiatočníkov.

III. Našívanie je technika, kedy sa vzor vystrihne z inej látky a našije sa (aplikuje) na plátno. Používa sa tu látka ako tyl a potom batist.
 
 korálky
 
ENKAUSTIKA
 
Tento názov nehovorí veľa o tomto úžasnom hobby. Umenie enkaustiky siaha až do starovekého Egypta, no svoj boom zažilo až koncom 19. storočia. A o čo vlastne ide? Je to technika maľovania horúcim voskom na špeciálny papier, a to nanášaním vosku na horúcu žehličku. Výhodou enkaustiky je, že nemusíte mať žiadne špeciálne pomôcky, ktoré by stáli veľa peňazí. Stačí mať doma voskovky, starú žehličku (pozor bez drážok na žehliacej ploche) a fotografický papier alebo len zadnú časť kalendára. Základom tejto techniky je odhadnúť správnu teplotu žehličky, aby sme neprepálili voskovky alebo nepoškodili papier. Chce to trochu cviku, no postupom času sa dajú vytvárať nádherné pohľadnice, či dokonca obaly.
Na internete samozrejme nájdete rôzne vzory a predlohy, či dokonca ukážky ako na to. Navyše enkaustika je vhodná pre všetky vekové kategórie. Od detí po seniorov a každý si môže vytvoriť svoje malé umelecké dielo.