Kam so starým mobilom?


Veľa ľudí už pravdepodobne zažilo situáciu, kedy starý mobil nahradili novým. Dnešná doba je plná čoraz novších, výkonnejších, no i cenovo dostupnejších smartfónov a život bez nich si už väčšina ani nevie predstaviť. Nevraviac o tom, že pokiaľ máme zmluvu a paušál od mobilného operátora, nové mobily nám poskytuje pravidelne a to so zľavou.

mobil

•         Otázka teda znie, čo sa spraví so starými mobilmi?
Možno ich uskladňujeme doma, čo podľa mnohých tvrdení nie je práve ideálne a vonkoncom sa nepatrí, aby sme takýto produkt, i keď pokazený či starý, hodili do smetiaka či niekde na skládku. Poznáme služby, ktoré v takýchto prípadoch môžeme hocikedy využiť.

Hromadný a v podstate najväčší odber starých mobilov na Slovensku pravidelne usporiadava spoločnosť Orange. Okrem toho však poznáme i organizáciu typu Múzeum Mobilov. Tieto dva projekty sa spojili a vytvorili službu, ktorá staré telefóny hromadne odoberá, no samozrejme rozhodnutie záleží predovšetkým na slobodnej vôli užívateľov. Váš mobil miesto toho, aby ničil životné prostredie, zdravie, či jednoducho aby nečinne zaberal miesto vo vašej skrinke, sa môže stať súčasťou múzea a pamiatok. Navyše za každý odovzdaný mobil pôjde 50 centov na organizáciu s názvom Liga proti rakovine. Ak očakávate nejaké ocenenie i pre vás osobne, máte možnosť vyhrať nový Samsung Galaxy A5. Do projektu sa môžete zapojiť, či respektíve sa dočítať viac o konkrétnych informáciách na stránke Orangeu.

starý mobil

Už len na Slovensku vravíme o niekoľko tisícoch ton odpadu v podobe elektroniky a teda množstve nebezpečných toxických látok, ktoré spôsobuje práve odhodená a nezrecyklovaná elektronika, najčastejšie mobily. Odhodené mobilné zariadenia, respektve ich látky sa rozložia do pôdy a kontaminujú i „pitnú“ vodu. Okrem toho telefóny obsahujú i užitočné a dokonca drahé kovy, aké sa dajú využiť napríklad v zlatníctve.