Kultúra rodiny


Rodina je slovo, ktoré je často zaužívané. Každá rodina má svoju kultúru. Rôzne zvyky, tradície, ktoré sa používali kedysi a dnes sa už nepoužívajú. Alebo aj tradície, ktoré nezanikli a sú dodnes zaužívané.  

Naše spoločné miesta  
Určite, keď aj vy  trávite čas s rodinou, vždy je nejaké miesto kde je to najčastejšie. To vaše miesto. Môže to byť čokoľvek. Či už nejaká dovolenková destinácia, kde chodievate pravidelne tráviť prázdniny alebo len hocijaká miestnosť vo vašom dome. Môže byť aj viac možností.

rodina

Predmety s rodinným významom
Iste poznáte keď sa dáte na veľké jarné upratovanie a niekde na povale nájdete staré predmety po vašej babke, prababke a spomínate na to, aké by bolo žiť v dobe, keď boli ešte mladí. Alebo nájdete vaše fotografie z rodinných výletov a pochytí vás nostalgický pocit a príjemné spomienky. 

Naše rituály 
Každá rodina aj svoje rituály, čiže činnosti, ktoré sa pravidelne opakujú a sú pre ňu charakteristické. Majú symbolický význam pre rodinných členov.  Patria sem rodinné oslavy. Sú to rituály, v ktorých rodina vykonáva sviatky alebo sviatočné udalosti, ktoré sú široko praktizované kultúrou. Udalosti ako pohreb, svadba, krst, náboženské sviatky – Vianoce, Veľká noc.. Určite aspoň niektoré dodržiavate s rodinou aj vy.

molo

Naše tradície
Vyskytujú sa v rodine pravidelne. Sú to napríklad letné prázdniny, rodinné návštevy, výročia, oslavy narodenín, večierky    so špeciálnym jedlom   a hudbou, aktivity či činnosti s príbuznými.  Na rozdiel od rodinných osláv, dávajú rodine spôsobilosť určiť, ako budú spoločné udalosti oslavovať. Môžu vyjadriť svoje názory a hodnoty o udalostiach, aj ich priebehu. Je na vás, či pôjdete s rodinou cez leto k moru, alebo či budete oslavovať vaše narodeniny vo veľkom s príbuznými.    
 
 
Ak vám tento článok niečo hovorí a aj vy si vážite kultúru vo vašej rodine, dobre robíte. Pretože takto prispievate k rodinnej stabilite, ktorá je dôležitá.