Nadváha- genetický problém, alebo prejedanie sa?

Tak, ako niekto prepadne alkoholu, tabletkám, hazardu,… a nepozná mieru, alebo túto mieru stratil a tým pádom si svojou závislosťou ubližuje, existujú aj iné závislosti, ktoré v podstate takisto môžeme nazvať drogou. Nemusíme vravieť priamo o heroíne, ale napríklad o káve, cigaretách, v neposlednom rade o závislosti na sladkom, ale aj na jedle celkovo.

derzert

Strava je pochopiteľne potrebnou súčasťou všetkého, čo je živé, teda aj človeka a mala by byť našou každodennou súčasťou v pravidelných intervaloch, teda niekoľkokrát denne. No v niektorých prípadoch strava prestáva slúžiť ako zdroj výživy, ale začína mať podobu drogy. Skrátka jeme v klamlivom presvedčení, že si zlepšíme náladu, vyriešime tým svoje problémy, či zabijeme nudu a zabalíme sa do lahodných chutí. Ale pokiaľ jeme z týchto dôvodov a nie za skutočným účelom stravy, teda vyváženého doplnenia energie, v takom prípade sa skôr tuk obalí okolo nášho tela.

Aké dôvody má prejedanie sa?
Ten prvý dôvod som už vlastne spomenul, stravu začneme brať ako drogu a budeme ňou naivne a slepo riešiť naše problémy či nepríjemné psychické stavy. V oboch prípadoch predsa vedie iná cesta, slepou závislosťou všetko len zhoršíme.
Druhý dôvod má takisto v podstate psychologický charakter. Niekto sa skrátka začne extrémne venovať viacerým diétam. Jeho stravovacie návyky stratia prirodzenú rovnováhu, po určitej dobe si dotyčný skrátka povie dosť, no a miesto diéty sa začne prejedať, nakoľko už nebude schopný rozoznať, kedy je sýty a kedy nie. Svoje bude robiť i zúfalstvo nad pribúdajúcimi kilami a teda rezignácia či pomsta v podobe, kedy zrazu bude jesť všetko, čo bude mať po ruke. Prejedanie bude mať charakter akejsi pomsty voči daným diétam.

lívance

Netýka sa to však všetkých.
Je pravda, že posmievať sa ľuďom trpiacim obezitou je skrátka nechutné. Možno by ste boli prekvapení, ale medzi týmito ľuďmi existuje veľa bojovníkov, ktorí sa skutočne snažia dodržiavať svoj cieľ ako zvládnuť boj s nadváhou. Nie každý má rovnako rýchly metabolizmus. U niekoho sa tie kilá skrátka zhadzujú ťažšie a majú tendenciu usadzovať sa. Niekto svoju konštrukciu a metabolizmus možno zdedil po svojich predkoch a ich váha tak má genetický charakter.