Okunoshima – Zajačí ostrov


V Japonsku sa nachádza jeden nesmierne zvláštny ostrov.  Na ostrov Okunoshima sa nachádzajú kempy, turistické chodníky a miesta historického významu. Často sa nazýva aj Usagi Shima – Zajačí ostrov, kvôli početným divokým králikom, ktorí sa ľudí vôbec neboja a radi sa k nim túlia.
králík a seno
 
V roku 1925 inicioval cisársky japonský armádny inštitút vedy a techniky tajný program na vývoj chemických zbraní na základe rozsiahleho výskumu, ktorý ukázal, že chemické zbrane sa vyrábajú aj v USA a Európe.  Japonsko bolo signatárom Ženevského protokolu z roku 1925, ktorý zakázal používanie chemických zbraní. Napriek tomu, že vývoj a skladovanie chemických zbraní neboli zakázané, Japonsko si dalo záležať, aby zabezpečilo utajenie chemickej munície, dokonca aj tak, že z niektorých máp odstránila záznamy o ostrove. Zariadenie bolo postavené v rokoch 1927 až 1929 produkovalo viac ako šesť kiloton horčičného plynu a slzného plynu. Na ostrov sa privážali množstvá králikov, aby na nich testovali účinky plynov. Na konci vojny boli spálené dokumenty týkajúce sa závodu a spojenecké sily plyn zlikvidovali, ľuďom bolo povedané, aby mlčali o projekte. O niekoľko desaťročí neskôr dostali obete z továrne štátnu pomoc na liečbu. V roku 1988 bolo otvorené Ōkunoshima Poison Gas Museum.
 divocí králíci
Dnes žije na ostrove obrovské množstvo zajacov. Keď bol ostrov po 2.svetovej vojne zmenený na park, pokusné zajace boli oslobodené. Zatiaľ čo niektorí tvrdia, že zajace, ktoré tam žijú, sú príbuzní testovacích zajačikov, ktorých robotníci vypustili na konci vojny, iní o tom nie sú presvedčení. Ďalšou teóriou je, že osem králikov priniesli na ostrov školáci v roku 1971, odkedy sa rozmnožovali, kým nedosiahli svoju súčasnú populáciu, čo sú tisíce. Lov týchto zvierat je zakázaný, takisto sa sem nesmú dovážať psy, mačky a iní predátori.
 pár králíků
Ostrov, ktorý je dostupný krátkym trajektom z pevniny, je obľúbeným turistickým strediskom s malým golfovým ihriskom, kempingovými oblasťami a krásnymi plážami.