Ako žijú mravce


Rýchle fakty
Typ:Hmyz
Dĺžka života:Niekoľko týždňov až niekoľko rokov
Veľkosť: 2 – 25 mm
Životné prostredie:Mravcom sa vo väčšine ekosystémov darí a môžu tvoriť 15-25% suchozemskej biomasy.

mravenec
 
Zaujímavé fakty o mravcoch
–          Viac ako 20 000 známych druhov mravcov sa vyskytuje po celom svete, zatiaľ sa doteraz podarilo klasifikovať len 12 500 druhov.
–          Mravce môžu zdvihnúť a nosiť mnohonásobok svojej vlastnej váhy. V skutočnosti malý listorezný mravec môže zdvihnúť a nosiť v čeľustiach niečo viac ako 50-násobok svojej telesnej hmotnosti, približne 500 mg.
–          Vojenské mravce môžu uloviť  ako korisť oveľa väčšie zvieratá, ako sú plazy, vtáky alebo dokonca aj malé cicavce.

mraveniště

–          Mravce predstavujú 25 percent alebo viac živočíšnej biomasy na planéte.
–          Všetci mravce na planéte vážia približne rovnako ako všetci ľudia.
–          Mravce sa objavili spolu s kvitnúcimi rastlinami pred 130 miliónmi rokov; naopak Homo, od ktorého sa ľudia vyvíjali, iba pred 2 miliónmi rokov.
–          Mravce komunikujú a spolupracujú pomocou chemických látok (feromónov), ktoré môžu upozorniť iných na nebezpečenstvo alebo ich viesť k sľubnému zdroju potravy.
 
 
Aké sú spoločenstvá mravcov?
–          Mravce sú spoločenský hmyz, ktorý tvorí kolónie, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od niekoľkých desiatok dravých jedincov žijúcich v malých prírodných dutinách až po vysoko organizované kolónie, ktoré môžu obsadiť veľké územia, a skladajú sa z miliónov jedincov.

–          Mravčie komunity majú v čele jednu kráľovnú alebo viac kráľovien, ktorých funkciou v živote je položiť tisíce vajíčok, ktoré zabezpečia prežitie kolónie. Pracovníci (mravce, ktoré zvyčajne vidia ľudia) sú samice bez krídel, ktoré nikdy nerozmnožujú, ale namiesto toho kŕmia potravou, starajú sa o potomstvo kráľovnej, pracujú na hniezde, chránia spoločenstvo a plnia mnohé ďalšie povinnosti.

–          Mužské mravce majú často len jednu rolu – spáriť sa s kráľovnou. Po vykonaní tejto funkcie môžu zomrieť.