Pri čistení zúbkov sa môžete zabaviť


Rodičia malých aj väčších detí musia s deťmi pri čistení zúbkov bojovať. Ráno sa drobcom väčšinou nechce ísť do škôlky a požiadavka na čistenie zubov ich odrádza ešte viac a večer sú unavení. Hrať sa však chcú a vládzu vždy. Ak spojíte čistenie zubov s hrou, postupne si na umývanie zúbkov zvyknú a sami vám prinesú zubnú kefku.

čištění zub
 
Naučíme Vás ako na to:
·         Výmenarolí – deti sú zvyknuté na to, že zúbky čistíte vy im. Skúste to teda naopak. Dajte im do rúk vašu zubnú kefku, posaďte sa oproti sebe a nechajte ich, aby vám umyli zúbky. Keď úlohu dokončia umyte zúbky vy im. Alternatívou je vyčistiť dieťatku zúbky počas toho, kedy ono čistí zúbky vám.

·         Využitetechniku – mnoho rodičov má voči televízorom, tabletom a mobilným telefónom predsudky a deťom ich nedáva. Iná skupina rodičov elektroniku toleruje. Ak patríte medzi rodičov, ktorým nevadí ak si dieťa pozrie rozprávku, či zahrá hru, využite to pri čistení zúbkov. Malé deti sa sústredia na rozprávku a zúbky im vyčistíte ľahšie. Pokojne vám pri tom môžu ležať na kolenách. Dnes už existuje aj mnoho pesničiek o dôležitosti čistenia zúbkov (Miro Jaroš, Spievankovo a ďalší). Väčšie deti možno namotivovať rôznymi hrami (ktoré možno do telefónu stiahnuť). Pomocou nich sa deti naučia napr. aké zubné pomôcky sú pre čisté zúbky dôležité, či aké prístroje používa zubár pri ošetrovaní chorých zubov. Jedna zo spoločností venujúcich sa produktom dentálnej hygieny dokonca poskytuje zákazníkom aplikáciu s časovačom a hrami s postavičkami z Disneyho rozprávok.

zub

·         Pomôžestarší súrodenec – malé deti napodobňujú rodičov. Častejšie ako rodičov však kopírujú starších súrodencov. Ak si súrodenci čistia zúbky spolu môžu súťažiť, kto si vydrží zúbky čistiť dlhšie. Vzájomné čistenie, keď drobec čistí zúbky veľkému bratovi či sestre a naopak, je tiež často veľmi zábavné.

·         Vymýšľajtepríbehy – rozprávky sú super. Rozprávky, ktoré vymyslia rodičia milujú deti ešte viac. Posaďte si drobca oproti sebe a zahrajte sa, že zubná kefka je lesný škriatok, ktorý hľadá zvieratká (teda zúbky). Hrajte sa, že zuby sú kapustičky a chcú ich zjesť húseničky. Jediný kto ich môže zachrániť je záhradník (zubná kefka), ktorý húsenice odoženie. Možností je nekonečno, stačí použiť fantáziu. Či sa už budete hrať na horiace mestečko a požiarnické auto, rytiera zachraňujúceho princeznú pred zlými drakmi, alebo medvedíka, ktorý musí pozbierať všetok med určite sa zasmejete a užijete si zábavu.

zuby

Ak budete trpezlivý, určite nájdete spôsob ako vyčistiť zúbky vášho dieťatka bez stresu a plaču. Vytvoríte mu správne návyky, ktoré ocen9 v dospelosti. Mnoho odborníkov sa totiž zhoduje na tom, že ak sa deti naučia správne si čistiť zuby, návyk im ostane na celý život, vďaka čomu majú menej problémov s chrupom. Zubári odporúčajú zúbky ošetrovať od prerezania prvého zúbka najskôr bez pasty. Keď sa už drobci naučia pastu vypľúvať (približne od 1. roka) doporučuje sa používať detská pasta dávkovaná na kefku vo veľkosti hrášku. Vždy treba zohľadňovať pri výbere zubnej kefky a pasty vek dieťaťa a rovnako dôležité je tiež detské zúbky drobcovi poctivo dočistiť .