Ako dopriať dieťaťu správny duševný vývoj


Dieťa potrebuje hlavne veľa času. Treba, aby ste mali na svoje dieťa čas, aby malo na štart do života najlepšie predpoklady – ak sa totiž dieťaťu dostatočne venujete, rozvíjate jeho myseľ, ktorá sa stáva flexibilnejšou a vyvinutejšou.
 rodiče a dítě
Vysvetľovanie pojmov
 
Vyčleňte si čas na to, aby ste vysvetlili dieťaťu povahu vecí : napríklad: na čo slúži napríklad stolička, prečo treba jesť, ako funguje televízor a i. Treba samozrejme, aby ste i vy sami boli dostatočne mentálne zdatný: musíte dokázať krátkymi a jednoduchými vetami vystihnúť podstatu vecí. Ak napríklad budete dieťaťu vysvetľovať povahu kvantovej mechaniky  namiesto toho, že veci sa skladajú z malilinkých častí, ktoré nevidíme – je pre dieťa dosť veľký rozdiel.
 
Akým štýlom vysvetľovať
 
Používajte jednoduché vety bez zdrobnenín a komplikovaných výrazov. Buďte pokojný a počítajte s tým, že sa vás bude dieťa vypytovať do nekonečna štýlom: „… a prečo je to tak?“ môže to byť robota do večera, kým bude dieťa nakoniec spokojné.
 děvče jako víla
Doprajte dieťaťu dostatok stimulov
 

  1. brávajte dieťa medzi rovesníkov. V škôlke, ale aj doma, by malo mať kamarátov vo svojom veku. Dieťa sa dokáže vyvíjať len pri podobných ľuďoch, ako je ono samo – rovesníci mu umožnia rozviť jeho prirodzené vlohy. Dospelí nikdy nenahradia detskú spoločnosť úplne
  2. prihláste svoje dieťa do všelijakých záujmových krúžkov. Vyberajte ale tie, ku ktorým dieťa prirodzene inklinuje:napríklad – keď pekne kreslí, prihláste ho do umeleckého krúžku, keď je zase športovo zdatné, na nejaký druh športu. Nechajte, nech si dieťa samo vyberie. Nenúťte ho do niečoho, čo sa mu nepáči, lebo to v ňom podporí len nechuť a blok, a docielite len to, že tú činnosť znenávidí, aj keď by v nej v neskoršom veku mohlo vynikať.
  3. dieťa by malo mať dostatok činností a zábavy. Naučte ho ešte v malom veku, že počítače a televízia nemôžu nahradzovať hru a pobyt vonku.
  4. doprajte mu každý deň vychádzky vonku. Kyslík pomáha rozvoju mozgu a tak isto i telesná aktivita
  5. doprajte dieťaťu vyváženú a zdravú stravu bez éčiek, farbív a konzervantov. Detský organizmus je na to veľmi citlivý. Taktiež obmedzte cukor, ktorý tiež negatívne vplýva na organizmus dieťaťa