Študenti vs. Byty


Čo sa týka bývania študentov počas života na vysokej škole môžeme ich rozdeliť do niekoľkých skupín.

1.       Tí, ktorí by život na internáte nemenili za nič a sú presvedčení, že je to ten najlepší možný spôsob bývania. Je to pomerne lacné, človek je v centre diania a získa mnoho zaujímavých a neopakovateľných zážitok.

panelák

2.       Tí, ktorí bývajú na internáte, ale oveľa radšej by chceli podnájom. Táto skupina je pomerne rozšírená. V bývaní v byte vidia veľa výhod ako je súkromie, vlastná kuchyňa či obývačka a viac pokoja na učenie. Väčšinou však len ticho závidia ostatným pretože sú presvedčení, že oni si to nemôžu dovoliť.

3.       Tí, ktorí bývajú v podnájme, sú s tým spokojní, páči sa im taký spôsob života a vyhovuje im to.

Úplne rozumiem študentom, ktorí sa nachádzajú v druhej skupine a nechcú bývať na internáte. Neporiadok, smrad, spoločná kúpeľňa a kuchyňa, ktoré po sebe nikto neuprace, lebo aj napriek tomu, že je to pre všetkých tak to nie je nikoho. Trpia to len kvôli tomu, lebo si myslia, že musia. Viete čo vám poviem? Pre vás nespokojných je tu dobrá správa. Byt vôbec nemusí byť drahší ako internát! Samozrejme, záleží to od viacerých faktorov ako je konkrétne mesto, vybraný byt, počet ľudí v byte, lokalita, atď. Záleží to naozaj od rôznych vecí keď však človek trochu chce určite nájde niečo čo mu bude vyhovovať. Na Slovensku je stále akosi rozšírené, že byty si môžu dovoliť len tí bohatší. Naopak v Českej republike je stále väčší záujem o priváty a predpokladá sa, že tento trend čoskoro príde aj k nám. Študenti si pochvaľujú väčšiu samostatnosť, taktiež to, že si sami určujú pravidlá, majú viac priestoru, viac miestností, ticho a pokoj.

peněženka

To kde budete bývať je len a len na vás. Každý má iné preferencie, niečo iné mu vyhovuje a niečo iné sa mu páči. Avšak predstava, že privát je len pre tých bohatších študentov je veľmi mylná.