Tlačiareň pre domácnosť: ako si vybrať tú najlepšiu?

Domáce tlačiarne samozrejme sa nepoužívajú tak intenzívne ako v kancelárii, ale môžu mať širší rozsah úloh. Úlohy improvizovanej domácej typografie sú zvyčajne tieto:

tiskárna

  • tlač mnohých cvičení, príkladov a úloh zo školskej a študentskej praxe;
  • tlač čiernobielych a farebných fotografií pre príbuzných, ktorí nepoužívajú počítač, ako aj pre domácu alebo školskú fotografickú výstavu;
  • skenovanie rôznych dokumentov s následnou tlačou alebo bez nej, napríklad vo forme uložených súborov v populárnych formátoch.

Na vyriešenie prvých dvoch problémov potrebujete tlačiareň. Ak potrebujete skenovať dokumenty, nemôžete to robiť s jednou tlačiarňou – potrebujete dodatočný skener alebo multifunkčné zariadenie (MFZ), ktoré kombinuje tri alebo štyri typy zariadení (tlačiareň, skener, kopírka a v niektorých modeloch tiež fax).

kopírka

Atramentové tlačiarne
Táto technika je určená hlavne pre farebnú tlač, ale môže byť použitá pre čiernobielu. Poskytuje dobrú kvalitu obrazu – hlavne pri používaní špeciálneho fotografického papiera vysokej kvality. Výsledok je celkom porovnateľný s kvalitou fotografií z profesionálnych fotolaboratórií. Ďalšou výhodou farebných atramentových tlačiarní je ich nízka cena. Teraz v predaji nájdete modely iba za 2-3 tisíc rubľov. Až donedávna hlavnou nevýhodou boli vysoké náklady na spotrebný tovar. Sada kaziet bude stáť 1-1,5 tisíc rubľov, táto suma je porovnateľná s nákladmi na samotnú tlačiareň (ak hovoríme o nízkorozpočtových modeloch).

kopírky

Zavedením systému kontinuálneho zásobovania atramentom (CISS) sa atramentové tlačiarne s dodávkami továrenských atramentov stali cenovo výhodnejšími pre tlač. Ďalšou nevýhodou je, že počas dlhých prestojov sa atrament v tlačiarni vysuší a tlačiareň môže zlyhať. Aby sa tomu zabránilo, výrobcovia odporúčajú najskôr použiť originálny atrament, za druhé, aby sa vytlačil aspoň jeden dokument raz za mesiac a tretí, aby sa tlačiareň udržala pri normálnej izbovej teplote a vlhkosti, nie v blízkosti radiátora.