Kluby Premier League vedú celkové výdavky na transfery

Kluby z Veľkej päť európskych líg predstavovali 77,5% celkových výdavkov, pričom spolu dosiahli celkové výdavky 4,21 miliárd dolárov.
Anglické kluby boli opäť najväčšími investormi na svete v tomto období, pričom celkovo vyskočili celkovo 1,44 miliardy dolárov. "Toto je piate leto v rade, kde ich výdavky presahovali 1 mld. USD, čo sa doteraz nestalo v žiadnej inej asociácii," povedala Fifa.

fotbal

Od októbra 2010 sa všetky prevody profesionálnych hráčov medzi klubmi rôznych futbalových združení musia spracovávať prostredníctvom systému medzinárodných transferov (ITMS) spoločnosti Fifa. Jeho najnovšie údaje neobsahujú domáce prevody.

Saudské výdavky
V porovnaní s minulým letom vzrástli výdavky ligy Big Five o 6,6%, poháňané týmmi z Talianska o 74,7% a Španielskom o 42,2%.
"Veľké päťky zohrávajú čoraz dominantnejšiu úlohu na medzinárodnom trhu transferov, pokiaľ ide o výdavky," povedala Fifa.

Údaje FIFA ukazujú, že počas letného okna bolo na celom svete dokončených 8 401 medzinárodných prevodov. Z toho celkom bolo 59,1% prevodov hráčov mimo zmluvy, 15,7% trvalých prevodov, 13,8% pôžičiek a 11,4% transferov hráčov, ktorí sa vrátili z pôžičky. Iba 18,2% prevodov zahŕňalo zaplatenie poplatku.
Celkové poplatky za prevod do roku 2018 dosahujú až 7,11 mld. USD, čo je o 11,5% viac ako poplatky za transfer za celý rok v roku 2017.
Najväčším národným hráčom za európskymi ligami veľkej piatky je Saudská Arábia. Saudské kluby minulý rok vynaložili sumu 152,1 miliónov dolárov na transferové poplatky, čo je prekvapujúce zvýšenie o 485% v roku 2017.
Medzitým kluby v Číne tiež zvýšili výdavky na hráčov v roku 2018, čo je o 105% viac ako v predchádzajúcom roku.

výhra

Niektorým fanúšikom to príde ako niečo čo nepatrí do futbalu. Odborníci však tvrdia: „Dnes je pekné pozerať najlepších hráčov, ktorí to robia. Baví nás, je to tak jednoduché. Súhlasím s tým, že sú preplatky a poplatky za transfery pravdepodobne nie sú trvalo udržateľné. Hra nie je dokonalá, ale je to len zábava pre divákov. Tí, ktorí nechápu, prečo milujeme futbal, nikdy nehrali.“