Kuchyňa je srdcom domu

Hovorí sa, že kuchyňa je srdcom domu www.hux.sk/kuchyna-je-proste-najviac/. Musíme veriť tomu, že je to pravda. Či je malá alebo veľká, kuchyňa je centrom domácnosti. Je to miesto, kde sa vytvárajú jedlá – ktoré „poháňajú“ naše telá, mysle a duše priateľov a rodín po celom svete. Niektorí hovoria, že zatiaľ čo život môže byť vytvorený v spálni, určite žije v kuchyni. Niektorí majú tendenciu súhlasiť, zatiaľ čo iní ani veľmi nie. Aký je váš názor?

kcuhyně

Vplyv životného štýlu

Veľká dôležitosť tejto miestnosti závisí od veľkosti kuchyne, rodiny a životného štýlu. V starších domoch boli kuchyne menšie a oddelené od zvyšku domu. Bol to obsiahnutý priestor, ktorý sa používal takmer výlučne na varenie, ktoré malo prebiehať mimo ostatných miestností domu, aby sa zakryl všetok ten neporiadok. Rodina a priatelia jedli a zhromažďovali sa v jedálňach a obývacích izbách, ktoré sa nachádzali v blízkosti kuchyne. V starších domoch bol väčší dôraz kladený na jedáleň a obývacie izby. Kuchyne boli užitočné len na varenie a hotovo.

Zatiaľ čo kuchyne boli kedysi výhradne určené na varenie, teraz sú používané aj na bývanie

Kuchyne boli určené na varenie. Všetci máme spomienky na naše matky (v niektorých prípadoch aj na otca alebo oboch rodičov) ako otročia pri sporáku, neúnavne pracujú, pripravujú lahodné a výživné jedlá, ktoré si rodina užívala a vychutnávala spolu. V mnohých prípadoch boli deti nabádané, aby sa pridali a priučili sa vareniu. Kuchyne nie sú práve pohodlné a tiché izby. Sú to izby plné energie, arómy a štruktúry. Boli vytvorené za účelom, za jediným účelom – ako úžitkové priestory.

stolování

Kuchyňa nebola vždy miestnosťou, kde sa zhromažďovala rodina

V stredne veľkých a väčších domácnostiach boli tieto priestory často dostatočne veľké na to, aby poskytli dostatočne veľký stôl na usadenie rodiny na raňajky, občerstvenie alebo ľahké jedlo s tým, že dôležité jedlá sa podávali v jedálni, kde sa rodina zhromažďovala na konci dňa. Stretnutie rodiny pri jednom stole malo oveľa väčší význam v minulosti; v súčasnosti je životný štýl taký rýchly, že rodina bohužiaľ často nemá čas sa stretnúť spolu pri večeri.