Kultúra po SlovenskuTak ako každej krajné tak aj u nás na Slovensku máme veľmi vzácnu a kreatívnu kultúru.


Hneď prvé čo spomeniem sú naše hrady a zámky ktoré máme na Slovensku mnoho. Napríklad  Bratislavsky hrad , Bojnický zámok , či Spišsky hrad. U nás na Slovensku dominujú aj ľudové zvyklosti , kroje a piesne ktoré si vážime a uctievame od starších až po mladšiu generáciu. Pri ľudových zvyklosti ešte ostaneme a musíme aj spomenúť aj ľudové zručnosti. Šitie krojov , pletenie a prúdenie košíkov, rôzne rezbárske ľudové práce, a šikovné ručičky starých mám ktoré si ľudové zvyky uctievajú.
kulturní památka


Medzi ľudové zvyklosti patria aj ľudové piesne či tance. Pri takýchto zvyklosti  stretávajú rôzne skupiny, organizácie , ktoré sa takýmto zvyklostiam venujú .


Do slovenských ľudových zvyklosti patrí aj veľkonočné sviatky cez ktoré šibeme baby a obliekame vodou aby boli zdravé a krásne po celý rok.


1 Máj – Aj keď táto milá tradícia v očiach našej mládeže stále viac upadá do zabudnutia, na mnohých miestach Slovenska sa stále nájdu mladí muži, folklórne súbory či dokonca celé obce, ktoré tento zvyk udržiavajú pri živote. Čo vlastne stavanie mája znamená a čo ozdobený stromček symbolizuje? Predvečer prvého mája sa najmä na slovenskom vidieku združujú mladí muži, ktorí sa v krojoch a s muzikou vydávajú po obci za mladými dievčatami – najmä za svojimi milými, ktoré sú súce na vydaj. Tí muži, ktorí už do chomúta vošli, ochotne slobodným kamarátom asistujú.  Nebolo tomu však vždy tak, že sa  mladé ozdobené stromčeky vztyčovali na drevenom kmeni iba v predvečer 1. mája. Podľa etnológov sa máje na našom území stavali hneď počas niekoľkých dátumov. Okrem 1. mája, aj na Turíce a na Jána, kedy sa pálili aj jánske vatry.


Tak ako pri ľudových zvykoch tak aj pri  jedle máme udomácnenú  kultúru. U nás dominuje nájme bryndza ktorá sa dá pripraviť na veľa spôsobov . Spomeniem bryndzové alebo kapustné halušky na ktorých si pochutná každý Slovák .
lahodná bryndza


Vrátime sa ešte späť pri hudbu a okrem ľudových piesní poznáme aj piesne zložené rôznymi skupinami či jednotlivcami ktorý sa v tejto kultúre venujú. Medzi našu kultúru patria aj tvorba filmov ktoré máme v našej knižnici niekoľko.


No a môžeme povedať že kultúru robí aj naša mladá generácia . Veď točenie teda nahrávanie videí na siete  už môže patriť medzi kultúru.


Každá kultúra je iná a preto si musíme vážiť takú akú máme a akú hu poznáme . Máme rôzne zaujímavosti ktoré sa oplatia vidieť. Nove zážitky spojené so zábavou môže byť užitočné nie len pre deti ale aj pre dospelých.