Tablet z roku 1993


Prenosné zariadenie, v ktorom by sme nosili všetky potrebné informácie. Na tom dnes už predsa nie je nič neobvyklého, žiadnu významnú  myšlienku som tou úvodnou vetou nepriniesol. Lenže na začiatku deväťdesiatich rokov by takéto zariadenie bolo považované za veľmi inovatívny pokrok, vlastne na tú dobu by to bolo nadčasové až príliš. Ľudia predsa ešte ani nepoznali Windows 95.
V tejto dobe bol však už na trhu produkt, ktorý by sme s privretými očami mohli pomenovať ako tablet. Vlastne tá podstata a idea bola dosť podobná, ale je jasné, že nespočetné funkcie a silný výkon ako poznáme u dnešných tabletov, takými tento produkt prochopiteľne nedisponoval, aspoň nie do takej miery, ako sme zvyklí dnes.
bílé obrazovky
V roku 1991 prichádza zrealizovateľný nápad, ktorý je v roku 1993 už predávavým produktom na trhu. Prichádza zariadenie s pomenovaním Apple Newton.
Apple Newton
Toto zariadenie by sme mohli zaradiť k produktom PDA, čiže šlo o tie prvé vreckové počítače. Išlo o takého prenosného pomocníka, ktorý by ocenili hlavne podnikatelia, biznismeni, či skrátka ľudia, ktorí musia nosiť dokumenty, nápady, poznámky, kontakty,… stále so sebou. Vlastne samotní výrobcovia Apple ho i na obale označili ako „Message Pad“, čiže také zariadenie vhodné na nosenie digitálnych textových dokumentov, taký multifunkčný zápisník. Veľkou výhodou bolo, že ste v ňom mali graficky spracované textové súbory, ktoré sa dali ľahko vytlačiť.
Ak ste by ste sa s niektorými potrebnými formulármi nevedeli vysporiadať, systém vám poskytol šablóny  a vzory. Newton poskytoval kalendár, prehľadne usporiadal kontakty, mohli ste poslať fax priamo zo zariadenia a to v tlačovej, graficky uhľadenej podobe.
multi-tasking
•         No a práve tu pricháza veľký nedostatok, ktorý dal zaniknúť tomuto nadčasovému produtku.
Dnes by sme tomu povedali možno auto korekcia, no vtedy šlo o prepisovanie písaného písma na tlačené. Pri prepisovaní sa však text niekedy zmenil na odlišné slová, než sme napísali. Vlastne iné to nie je ani dnes s tabletmi a ich automatickým dopĺňaním, či „opravovaním“ textu. Ale vtedy na tento problém ľudia upozorňovali  viac, pretože sa zväčša jednalo o písanie dôležitých dokumentov.