Ako trávite voľný čas?

25.5.2019

To ako trávite chvíle mimo práce o vás i vaše osobnosti veľa napovie. Ak nemáte žiadne záľuby, potom je niekde problém. Cítite sa frustrovaní, bez nálady akoby bez  života, pretože okrem povinností a práce ho nenapĺňa nič iné.
Zmeňte to. Keďže ide leto a neviete čo by vás bavilo, čo tak začať prechádzkami do prírody či do parku. Skúste si nájsť cestu domov z práce tak, aby ste išli cez park alebo si urobte okružnú prechádzku. Začnite tráviť viac času v prírode a možno zistíte že turistika je pre vás to pravé orechové. Slovensko je krásne a jeho hory  lesy ako i skaly majú ozaj čo ponúknuť.

rybaření

Ak ste menej aktívny typ, čo tak skúsiť rybárčenie? Tu nemusíte prechádzať náročnými terénmi  a utriedite si nielen myšlienky ale nájdete i pokoj pretože budete sedieť v tichu obklopený prírodou a jazerom.
Ďalším hobby môže byť i čítanie. Zaregistrujte sa do knižnice vo vašom meste a uvidíte ako sa vám obohatí život o množstvo informácii ktoré získate z kníh. Okrem kníh môžete získať i priateľov z knižnice s ktorými budete mať rovnaké témy na rozhovor.

kurz jogy

Ak ste predsa len aktívnejší typ, leto je ako stvorené nato aby ste začali športovať. Čo tak vytiahnuť korčule či bicykel? Alebo nájsť vo svojom okolí priestor, kde by ste mohli chodiť behávať? Ak ste už starší a na beh si netrúfate vhodnou alternatívou je nordic walking kedy praktizujete rýchlu chôdzu s palicami.
  Vhodnou možnosťou trávenia času sú i rôzne kurzy. Môžete začať navštevovať jazykovú školu a učiť sa nový jazyk. Tu taktiež získate množstvo priateľov v podobe spolužiakov. Alebo kurz jogy. A čo tak pridať sa do bežeckého klubu? Okrem športových spolkov sú i rôzne kurzy, napríklad hrnčiarsky alebo vás naučia štrikovať, maľovať, kurz umelých nechtov – možností je naozaj neúrekom.
Dôležite je nebáť sa začať, na začiatku prídete do kontaktu s ľuďmi z ktorých sa môžu stať vaši priatelia a koniec koncov obohatíte si život o nové skúsenosti.

Kvetinárstvo

8.9.2018

Kvety a rastliny sa stali súčasťou každej kultúry na svete. Úloha, ktorú teraz hrajú kvety v skrášľovaní našich domovov a záhrad, sa datuje od najstarších civilizácií v celej našej histórii. Neexistuje žiadny jasný záznam o tom, kedy boli kvety pestované prísne na aranžovanie, ale bolo pravdepodobné, že keď sa vyvinuli prvé agrárne spoločnosti, oveľa skôr, ako sa formálne zaznamenali dejiny. Prvé formálne uznanie kvetinového dizajnu a aranžovania zaznamenali starí Egypťania, ktorí vybrali špecifické kvety počas pohrebných obradov a ich vzťah k špecifickým božstvám a bohom. Iné kultúry pokračovali v tejto praxi s kvetinami, ako aj s listami a bylinkami, ktoré slúžili na odvrátenie zla a na ochranu.

květiny

Ázijské kultúry používali kvety pre svoju umeleckú a estetickú hodnotu, ako aj pre medicínske účely.
S týmto formálnym prispôsobením umenia kvetinového usporiadania sa väčší dôraz kladie na rastúce kvety a zvyšovanie dĺžky času, kedy boli kvetiny k dispozícii. Postupom času sa vnútorné a skleníkové pestovanie dokonca aj najexotickejších kvetov stalo čoraz častejšie, čo umožnilo oveľa väčšiu voľbu pre profesionálnych a hobby kvetinárov.

Teraz sa kvetinársky priemysel v celosvetovom meradle pohybuje v niekoľko miliárd eur. Kvetinové zariadenia sú súčasťou takmer každej oslavy od slávnostných sviatkov až po svadby a pohreby.

růže

Vytváranie vlastných jedinečných kvetinových kúskov je spôsob, ako vytvoriť jedinečný kus živého umenia. Môžete tiež kombinovať kvetinové aranžovanie s kvetinovým záhradníctvom, pestovaním sezónnych alebo celoročných kvetov, ktoré chcete použiť sami. To môže byť o niečo drahšie, najmä ak uvažujete o skleníku, ale je to mimoriadne obohacujúce a uspokojujúce dodatok ku kvetinovému aranžmá. Učenie sa o aranžovaní kvetov je niečo, čo sa dá robiť prostredníctvom tried, kníh alebo online vzdelávania, a je to umelecká forma, ktorú môže každý praktizovať a rozvíjať. Na začatie je potrebná nízka cena a celá rodina sa môže zapojiť a urobiť krásne súpravy, ktoré môžu dokonca prejsť z hobby do podniku.

SKLO „ZAKLIATE“ DO KAMIENKOV

13.4.2018


Morské sklo(sea glass alebobeach glass) začalo svoju cestu ako obyčajné sklo vyrobené ľudskými rukami. Zväčša to boli sklenené fľaše, ktoré kedysi skončili v mori, aby sa neskôr rozbité vlnami o skaly alebo morské útesy po čase objavili hladké, vyleštené alebo matné na brehu a stali sa tak cenným predmetom pre zberateľov.

kameny
 
Aby ste sklenené kamienky našli musíte si na to vybrať vhodný čas aj miesto aby ste boli úspešní:
 
•   v prvom rade nájdite kamenistú alebo skalnatú pláž. Rovnaké sily prírody, vetra, vĺn a piesku, ktoré tvarujú okrúhliaky, vytvárajú aj morské sklo
•   zamerajte sa na oblasti obývané ľuďmi, najideálnejšie v blízkosti veľkých miest alebo priemyselných či obchodných zón. Tam je veľká šanca, že nepoužívané sklo skončí v mori
•   ďalej hľadajte pláž kde je nepokojné more, veľké vlny, členité pobrežie a čo najdrsnejšie podmienky. Veľké masy vody vrhnuté medzi skaly vytvárajú podmorské víry, ktoré ľahko rozbijú a obrúsia akýkoľvek sklenený materiál
•   najvhodnejšie obdobie je jar a jeseň kedy je počasie nevyspytateľné
•   najlepší čas je po odlive. Dostanete sa ďalej od pobrežia a je veľká šanca, že natrafíte medzi skalami na sklenené kamienky, ktoré by sa dostali na breh až po dlhšom čase
•   choďte sa prejsť po pláži po búrke
•   navštívte pláže, ktoré sú známe veľkými množstvami morského skla, napríklad:

sklíčka
 
Glass Beach, Fort Bragg(Kalifornia)
Spectacle Island, Bostone(Massachusetts)
Kauai(Hawaii)
záliv La Jolla, San Diego (Kalifornia)
Balneario El Escambron, San Juan (Portoriko)
Del Monte Beach, Monterey(Kalifornia)
Jasper Beach, Machiasport (Maine)
 
•   nezabúdajte, že pri hľadaní nebudete sami preto sa skúste na pláž vybrať skoro ráno aby ste mali čo najväčšiu možnosť výberu
•   na to aby morské vlny „spracovali“ sklo na oblé matné kamienky treba minimálne 7 až 10 rokov. Ak teda nájdete kamienok, ktorý má ešte zúbkované a ostré okraje a je lesklý vráťte ho ešte späť do mora
•   pri hľadaní si vezmite zo sebou malé hrabličky, tak nájdete aj kamienky zaryté hlboko v piesku
•   suchý piesok ďalej od pobrežia tiež môže obsahovať sklenené kamienky. Navyše tam väčšina zberateľov nehľadá
•   nakoniec najlepšia finta: vždy hľadajte tak aby ste mali slnko za chrbtom. Dá sa predpokladať, že skôr zachytíte odraz slnečných lúčov od lesklého povrchu kamienka

Stačí štetec a zdravá ruka

17.3.2018


Farby upokojujú. Niektorí ľudia v dnešnej dobe si dokonca zarábajú videami, ako ich miešajú. Znie to priam neuveriteľne však? Ich sila spočíva v úplnej tvorivosti a nezávislosti od pravidiel a ľudia to radi sledujú pretože to má upokojujúce účinky. Farby môžete miešať  presne tak, ako sa vám páči. Nemusíte mať vyštudované umelecké školy, aby ste s maľovaním začali!

malba

KRESLENIE
V prvom rade by ste sa mali rozhodnúť medzi maľovaním a kreslením. Pokiaľ ste doteraz poriadne nedržali ceruzku v ruke, ale veľmi by ste sa chceli začať venovať tomuto druhu kreatívnej tvorby, odporúčam začať kreslením. Ak sa chcete naučiť jednoduché základy, na internete nájdete množstvo videí ako začať. Vašou druhou možnosťou zostáva kresliť z hlavy a dať vašej tvorbe úplnú voľnosť. Vždy pamätajte, že v umení nie sú žiadne pravidlá a práve spontánnou tvorbou vznikajú umelecké diela.

Nebojte sa experimentovať a vložiť do kreslenia celé vaše srdce, môžete skutočne vytvoriť čokoľvek chcete. Nie je táto predstava fascinujúca? Ak si netrúfate na umelecké diela a vaše kresliarske zručnosti nie sú veľmi dych vyrážajúce, nezúfajte. Kresliť si môžete len pre seba. Kúpte si skicár a sledujte, ako sa vaše kresbičky pomaly vyvíjajú. Je to výborný koníček na odreagovanie sa a precvičovanie tvorivosti.

MAĽOVANIE
Ak ste už zručnejší v kreslení alebo ak vás len jednoducho viac láka čarovanie na plátne, vašou druhou možnosťou zostáva maľovanie. Je o niečo finančne náročnejšie, kvôli štetcom, farbám, plátam a maliarskemu stojanu ale investovať sa do nich určite oplatí. Dobrý štetec je pre efektívne maľovanie základom, preto jeho výber dôkladne zvážte a nekupujte prvé najlacnejšie v ponuke. Máte na výber z viacerých temperových, akrylových, vodových a mnohých ďalších druhov farieb. Taktiež tu máte nespočetné množstvo možností. Skúste maľovať podľa predlohy alebo si sadnúť v prírode pod strom a namaľovať okolitú krajinu. Výber je iba na vás.

barvičky

Maľovaniu sa môžete venovať buď profesionálne, v tomto prípade by ste mali asi navštevovať maliarske kurzy, kde vás naučia základom. Ak sa mu však plánujete venovať len ako voľnočasovej aktivite, nehádžte hneď flintu do žita. Pokiaľ budete chcieť, môžete tiež vytvoriť veľmi zaujímavé diela, s ktorými si neskôr budete môcť vyzdobiť váš domov, po prípade sa pokúsiť niektoré predať a privyrobiť si tak pár eur navyše.

Ako sa zabávali ľudia v staroveku

21.1.2018


Staroveký Egypt
Starovekí Egypťania si užívali množstvo voľnočasových aktivít, vrátane hier a hudby. Senet bola stolová hra, kde sa figúrky náhodne pohybovali, bola obzvlášť populárna už od najskorších období. Ďalšia podobná hra bola mihen, ktorá mala kruhový herný panel. Žonglovanie a loptové hry boli obľúbené u detí a zápasy sú tiež zdokumentované v hrobe Beni Hasana. Venovali sa hudbe, hraniu na lutnu, harfu, lýru a písaniu poézie, často mali tanečné festivaly.
Bohatí členovia staroegyptskej spoločnosti sa bavili lovom a plavbami, usporadúvali extravagantné párty s množstvom jedla, piva a vína.
egyptský faraon
Medzi staroveké egyptské športy patrili viaceré tímové športy, ktoré poznáme aj dnes. Podobne ako dnes si vyžadovali tímovú prácu v snahe predviesť zručnosti a silu. Starovekí Egypťania mali aj svoju verziu pozemného hokeja. Hokejky boli kusy vetvičiek palmy. Vnútorným jadrom lopty bol papyrus, obal bol kožený, lopty mali rôzne farby. Obľúbené bolo tímové veslovanie, od dnešného sa nijako neodlišuje. Predvádzanie športov bolo súčasťou korunovačných obradov faraónov.
 
Staroveký Rím
Rimania sa bavili tancom, spevom, hraním na hudobné nástroje, pitím, hraním loptových hier, hazardnými hrami. S obľubou hrali najmä hry s kockami. Známymi sú gladiátorské zápasy v arénach, ktoré boli veľmi brutálne a krvavé, často končili smrťou. Napriek brutalite mali obrovskú návštevnosť. Najväčší a najznámejší amfiteáter – Kolosuem, mohol prijať až 50 tisíc návštevníkov. Zápasy často trvali celý deň. Populárnym bolo aj navštevovanie divadla, stretávanie sa pri predčítaní literatúry, ktoré sa odohrávali vonku. Kúpanie bolo jednou z najobľúbenejších aktivít rímskych chlapcov a bola široko praktizovaná v rieke Tiber. Väčšina rímskych kúpeľov bola tiež vybavená plaveckými bazénmi, existuje pár zmienok o ženách, ktoré vedeli plávať.
římské koloseum
Jednou z najobľúbenejších rekreačných oblastí v Ríme bol Campus Martius, rozsiahle polia, ktoré pôsobili ako ihrisko pre mládež Ríma. Tu sa venovali rôznym športom a aktivitám vrátane skákania, zápasenia, boxu, pretekania a hádzania. Rímske dievčatá a ženy sa na týchto aktivitách bežne nezúčastňovali.
 
 

Ako sa starať o orchidey v zime

22.11.2017


V zime je príroda v období vegetačného pokoja. Neplatí to však  pre teplomilné orchidey. Ak sa o ne budete dobre starať, odmenia  sa vám aj v zimných mesiacoch nádhernými kvetmi.  Na čo si dávať pozor?

orchidej

Potrebujú veľa svetla
Slnku zatiaľ rozkázať nevieme. Väčšina orchideí nemá v zime problémy, ak pre ne nájdeme vhodné miesto napríklad na okennom parapete.  Všetko, čo bráni slnečným lúčom v ceste,  však treba odstrániť. Pozor na záclony, žalúzie a závesy. Niektoré orchidey majú vyššiu potrebu svetla. V takomto prípade môžeme  pridať svetlo, no rozhodne na to nestačí rozsvietiť v izbe luster. Ideálne je použiť špeciálnu biožiarovku a umiestniť ju v dostatočnej blízkosti rastliny.

dekorace

Nastavenie teploty v byte
Aj keď pestujete orchidey v bežných podmienkach vášho bytu, nepodceňujte správne nastavenie teploty. Optimálna teplota sa pohybuje okolo 20 stupňov Celzia a ani v noci by teplota nemala klesnúť príliš hlboko pod 18 stupňov.

Treba ich hnojiť?
 
Ak vynecháte v zime výživu úplne, pravdepodobne sa vôbec nič nestane.  Ani v zimnom období sa však rast niektorých orchideí nezastaví. Rastline  prirastajú korene, listy a tvoria sa nové kvetné kostrnky. Takéto úsilie si predsa kvapku výživy zaslúži!

dort
 
Vädnutie a zasychanie listov
 
Žltnutie, zasychanie a opadávanie pukov vás nemusí nijako znepokojovať. Ide o následok  zníženého množstva svetla v zimnom období. Závažnejším problémom môže byť chlad, ktorý v mrazivých dňoch dýcha z okien. Môže spustiť nebezpečný hnilobný proces, prudké vädnutie a zasychanie listov. Riešenie je jediné: nevetrajte priamo na orchidey a dbajte, aby sa ich listy nikdy nedotýkali okenného skla. Suchý vzduch, sálajúci z radiátorov je ideálnym prostredím pre niektorých škodcov. Pravidelne rastliny kontrolujte a pri objavení škodcu postihnutú orchideu okamžite izolujte a chemicky ošetrite. 

Escape hry

3.11.2017


Možno ste už o nich počuli alebo dokonca aj vyskúšali ich. Sú to veľké dobrodružstvá a naozaj stoja za vyskúšanie, ak máte chvíľu voľného času. Prebudia také oblasti vo vašom mozgu, o ktorých ste ani netušili, že ich máte. Vaše mozgové bunky budú pracovať na plné obrátky a vy sa nezastavíte, kým neprídete na to ako vylúštiť danú záhadu.

boj

Adrenalín stúpa…
Tieto hry sú populárne hlavne medzi mladými ľuďmi, pretože ich poznajú hlavne z virtuálneho prostredia tak si pod nimi vedia už niečo predstaviť. Staršie generácie moc nevedia o čo sa jedná. To však treba napraviť a zobrať rodičov, svokrovcov, tety, ujov alebo hocikoho staršieho zažiť ten adrenalín na vlastnej koži. Majú viac skúseností a budú vám vedieť pomôcť napríklad vo vedomostiach z rokov minulých, ktoré si vy napríklad nepamätáte.

tunel

Uniknutie
Únik z tejto hry nie je jednoduchý. Mnohých ľudom sa to nepodarí. Neznamená to, že by neboli bystrý, ale nedostatočne prebudili svoje mozgové bunky na daný problém. Preto sa pri tejto hre treba úplne sústrediť. Naplno. A pri tom ako bonus zabudnete na všetky svoje problémy, ktoré vás ťažia a sužujú. Je to perfektné odreagovanie, pri ktorom zažijete neopakovateľné dobrodružstvo a zažijete ako sa chovajú vaši blízky alebo priatelia v krízových situáciách. A to sa niekedy oplatí vedieť. Aspoň viete na koho sa budete môcť obrátiť.

Malé rady na záver
Na zlavomate viete nájsť výhodné akcie na hocijaké escape hry. Ak sa chystáte na dovolenku po Slovensku a náhle vám začne pršať alebo sa pokazí počasie, práve tieto hry vás zachránia. Nezabúdajte na ne a možno zažijete ešte lepšie dobrodružstvo ako keby bolo pekné počasie. 

grafity

Takže podľa môjho názoru je to perfektné trávenie voľného času. Určite lepšie ako ťukanie do telefónu alebo notebooku. Možno sa z toho stane vaše nové hobby. No budete musieť nahovoriť aj priateľov, známych alebo rodinu pretože väčšinou sa escape hry hrávajú v skupinách od dvoch do šiestich osôb. Ale ak ste veľmi chytrý… prídete na to aj samy. 

Hobby, alebo ako sa dá tráviť voľný čas…

29.6.2017


Dnes sa pozrieme na dve nie veľmi známe formy trávenia voľného času. Ako prvú možnosť uvediem vyšívanie. V dnešných časoch elektroniky je táto forma relaxu pomerne netradičná, no stojí to za pokus. Ako na to?

výšivka

VYŠÍVANIE
Na internete je množstvo internetových stránok, ktoré ponúkajú bezplatné kurzy online. Pre začiatočníkov a nielen pre nich. Vyšívanie vyžaduje nielen nejaký čas ale hlavne trpezlivosť, keďže začiatky sú najťažšie. Ďalším užitočným pomocníkom pri vyšívaní sú staré mamy. Ak nemáte svoju, domov dôchodcov je skvelým riešením. Naučíte sa nielen čosi nové, ale potešíte aj niekoho iného. Bonus k dobru. Vráťme sa však späť k vyšívaniu. Existujú rôzne techniky vyšívania a my si nižšie spomenieme niektoré z nich.

1.      Vyšívanie podľa počítaných nití
2.      Predkreslené vyšívanie
3.      Našívanie
 
I. Vyšívanie podľa počítaných nití alebo tiež krížiková výšivka sa používali už v starších dobách na Slovensku (horehronské kroje) a táto techníka spočíva vo vytváraní malých, stredných alebo veľkých krížikov na plátno- v minulosti to bolo ľanové alebo konopné plátno, ktoré sa tkalo doma- no dnes sú už iné materiály vhodné na vyšívanie touto technikou. Najčastejšie sa používa látka zvaná Panama, na ktorej vznikajú stredne veľké krížiky a vzniká dojem hustoty. Pri tejto technike sa vyšíva pomocou vlny, bavlniek alebo muliniek.Malá rada, ako tieto vecičky odlíšiť. Bavlnky sa balia do kotúčikov, pri vyšívaní sa nedelia. Mulinky tvorí 6 samostatných tenkých nití spojených do jednej hrubej priadze, ktoré sa pred vyšívaním delia na 2 alebo 3 nite. A nakoniec je tu klasická vlna na štrikovanie. K vyšívaniu bezpochyby patrí aj kvalitná ihla. V tom Vám rady poradia šikovné tety krajčírky.

II. Predkreslené vyšívanie spočíva v tom, že pred vyšívaním si na plátno nakreslíme požadovaný vzor, ktorý potom začneme vyšívať. Vzory sa dajú nájsť nielen na internete ale aj niektorých časopisoch ako príloha. Táto technika sa javí ako najzložitejšia pre začiatočníkov.

III. Našívanie je technika, kedy sa vzor vystrihne z inej látky a našije sa (aplikuje) na plátno. Používa sa tu látka ako tyl a potom batist.
 
 korálky
 
ENKAUSTIKA
 
Tento názov nehovorí veľa o tomto úžasnom hobby. Umenie enkaustiky siaha až do starovekého Egypta, no svoj boom zažilo až koncom 19. storočia. A o čo vlastne ide? Je to technika maľovania horúcim voskom na špeciálny papier, a to nanášaním vosku na horúcu žehličku. Výhodou enkaustiky je, že nemusíte mať žiadne špeciálne pomôcky, ktoré by stáli veľa peňazí. Stačí mať doma voskovky, starú žehličku (pozor bez drážok na žehliacej ploche) a fotografický papier alebo len zadnú časť kalendára. Základom tejto techniky je odhadnúť správnu teplotu žehličky, aby sme neprepálili voskovky alebo nepoškodili papier. Chce to trochu cviku, no postupom času sa dajú vytvárať nádherné pohľadnice, či dokonca obaly.
Na internete samozrejme nájdete rôzne vzory a predlohy, či dokonca ukážky ako na to. Navyše enkaustika je vhodná pre všetky vekové kategórie. Od detí po seniorov a každý si môže vytvoriť svoje malé umelecké dielo.