Ako dávať deťom vreckové?

13.1.2019

Najlepšie bude, ak začnete deťom dávať určitú sumu peňazí už od útleho detstva. Vo veku 5-6 rokov si dieťa plne uvedomuje, že existujú peniaze, ktoré míňame na rôzne veci. Ako k nim teda pristupovať.

pokladnička

Výška vreckového
Závisí len a len do vás. So starším dieťaťom je ale vhodné o tom hovoriť. Je potrebné dieťaťu vysvetliť, v akej finančnej situácií ste, aby chápalo, kedy mu môžete pár eur navyše prihodiť a kedy zas sa musíte uskromniť vy o vaše dieťa. Vhodné je však dávať dieťaťu vždy približne rovnakú čiastku.

Obálka každý týždeň
Naučte sa dávať dieťaťu obálku v presne vymedzený deň v týždni. Tieto peniaze sú len jeho. Jediné pravidlo je, aby sa naučilo, že ak minie všetko už v prvý deň, ďalšie peniaze dostane až o týždeň. Samozrejme vreckové sa nevzťahuje na predmety bežnej spotreby, stravu alebo školské aktivity alebo výlety. Menšie deti si môžu kúpiť zmrzlinu alebo nejakú hračku, staršie deti zrejme budú míňať peniaze hlavne s kamarátmi. Stačí, ak vášmu dieťaťu vysvetlíte, že si s peniazmi môže nakladať ako chce. Výnimkou však bude alkohol a cigarety. S dieťaťom komunikujte. Netreba mať prehľad nad každým centom, ale je vhodné, ak približne viete, kam tieto peniaze idú.

děti

Vreckové sa nerovná výplate
Preto deťom neplaťte za známky alebo domáce práce. Toto sú jeho povinnosti, ktoré by si malo plniť aj bez nároku na finančné odmenenie. Samozrejme na sviatky alebo za významný úspech môžete dieťa odmeniť aj pár eurami navyše. Nemusí to však byť pravidlom a v žiadnom prípade by to nemal byť hlavný zdroj motivácie.
Ak chcete vášmu dieťaťu vštepiť úctu k zarobeným peniazom, platí, že s nami treba komunikovať. Hovorte s nimi o sumách, ktoré každý mesiac platíte a o cene potravín. Je vhodné hlavne s menšími deťmi hrať rôzne hry. Môžete sa zahrať na banku. Dieťa si u vás môže odložiť istý obnos peňazí. Ak sa takto na istý čas vzdá svojich peňazí, o pár týždňov mu sumu môžete vrátiť aj s pár percentami navyše.

Vitamínové komplexy pre deti

26.8.2018

Farmaceutický komplex vitamínov pre deti je dobre premyslenou špecializovanou kompozíciou, ktorá dokáže uspokojiť rastúcu potrebu "stavebných materiálov". Rodičia by mali pochopiť, že detské vitamíny sú nevyhnutnou vecou a ich nákupu sa nedá vyhnúť. Koniec koncov, ich spotreba u detí je oveľa vyššia ako u dospelých a moderná výživa často nedokáže poskytnúť plné množstvo živín.

léky

Aké vitamíny pre deti v akom veku sú potrebné? Veková distribúcia komplexov
Deti v každom veku potrebujú trvalý tok všetkých vitamínov a minerálov. Súčasne v rôznych vekových kategóriách je ich potrebné poskytnúť v rôznych pomeroch.

  • Vitamíny pre dospievajúcich. Staršie deti potrebujú rovnaké vitamíny ako dospelí, ale neškodí sa zamerať na posilnenie nervového systému a imunity, ktorá veľmi trpí počas vývoja tela a puberty.
  • Vitamíny pre deti od roku. Mali by prevládať také vitamíny ako A, C a D. Zvyčajne sa vyrábajú vo forme vhodnej pre deti, napríklad vo forme gélu alebo kvapiek.
  • Vitamíny pre deti od 3 rokov. Potrebujete najmä vitamín C a vápnik. Vďaka aktívnej tvorbe kostného tkaniva pomôžu vyplniť medzeru pre úplný vývoj.
  • Prípravky pre deti po 3 rokoch. Musí obsahovať všetky zložky uvedené nižšie a nie zlé, ak sú pre ich asimiláciu potrebné aj stopové prvky a minerály. Samotné zmiešanie vitamínových komplexov nie je možné. Faktom je, že dávky musia byť jasne vypočítané, pretože látky interagujú navzájom a namiesto úžitku môžete získať celý rad nepríjemných následkov.

citrony
Aké vitamíny potrebujú deti? Hodnotenie vitamínov pre deti
Každéz nich má určitú hodnotu, ktorú treba brať do úvahy pri výbere:
A – ovplyvňuje úplnú tvorbu kostného tkaniva, zrak, zdravie slizníc a normálny rast.
B1 – nevyhnutný pre aktívnu duševnú činnosť. Vitamín B1 je potrebný na úplné vstrebávanie sacharidov.
B2 alebo vitamín G – podporuje rast dieťaťa, pomáha pestovať nechty, zlepšuje hustotu a krásu vlasov.
B6 – prispieva k tvorbe vysoko kvalitnej imunity, rast červených krviniek, podporuje nervový systém.
B7 – podporuje normálny rast buniek, čo je obzvlášť dôležité v detstve.
B9 – potrebný pre krásnu pleť a opozíciu voči anémiu, navyše B9 zvyšuje chuť do jedla, čo veľmi pomáha pri ochorení.
B16 – pomáha rastu a produkcii energie zo sacharidov.
C – konfrontuje alergie a je hlavným stimulátorom imunitného systému.
D – aktívne pomáha rozširovať kostné tkanivá, vytvára zdravú ľudskú kostru, navyše vitamín D reguluje výmenu vápnika a horčíka v tele.
E – zvyšuje schopnosť dieťaťa chrániť telo pred nepriaznivými faktormi, stimuluje obehový, svalový a nervový systém.
K – pomáha tiež obehovému systému pracovať bez zlyhania.
H – potrebné pre zdravú pokožku.

Bezpečnosť je v dome prvoradá

20.6.2018

Domov musí byť v prvom rade bezpečný. Musíte sa v ňom cítiť pohodlne, príjemne ale hlavne bezpečne. V prvom rade myslíte na bezpečnosť ak máte doma deti, obzvlášť tie najmenšie. Pre nich je nebezpečné úplne všetko. Musíte na každý roh stola či skrinky nasadiť mäkkú násadku aby ste tak zabránili zraneniu hlavy či inej časti tela. Ďalej potrebujete osadiť detské poistky všade tam kde nechcete aby sa vaše dieťa dostalo, napríklad do skrinky s čistiacimi prostriedkami, nožmi či inými nebezpečnými vecami.

zavazadlo

Všetky nebezpečné veci držte čo najďalej od vašich detí a hlavne udržujte dom v čistote. Nebezpečenstvo nečíha len v podobe rôznych úrazov ale aj v podobe otráv či chorôb. Deti často všetko chytajú do rúk a taktiež si to dávajú do úst aby to ochutnali. Vtedy môže dôjsť k rôznym infekciám či chorobám, ktorým sa dá predísť vhodnou dezinfekciou. Taktiež svojim deťom zamedzte prístup na schody či iné miesta, z ktorých by mohli spadnúť.

No sú aj iné veci v dome, na ktoré častokrát zabúdame a prídeme tak k úrazu, nie len deti si vedia v dome ublížiť, ale aj dospelí, ktorí si myslia, že im sa nikdy nič nestane. Hlavne v čase výstavby domu sa musí dbať na bezpečnosť. Častokrát ak staviate dom svojpomocne, môžete prísť k úrazom. Na všetko si musíte dávať pozor, hlavne ak ešte nemáte zábradlia pri vašich schodoch vo vnútri alebo na vašich terasách či balkónoch. Vtedy je nebezpečenstvo najväčšie, hocikedy sa môže pritrafiť nešťastie v podobe pádu z výšky. Následky môžu byť fatálne, preto si dávajte veľký pozor a osaďte zábradlie čo najskôr.

dítě

Pre každý prípad musíte mať doma plne vybavenú lekárničku. Musí obsahovať všetky obväzy, leukoplasty, dezinfekcie ba dokonca aj lieky od bolesti. Hlavne majte doma letáky s prvou pomocou aby ste vedeli čo robiť v prípade nehody. Nikdy neviete čo sa môže stať, preto sa pripravte na všetko.

AKO VYBRAŤ SPRÁVNU OBUV PRE DIEŤA

28.3.2018


V akých prípadoch lekár odporúči obuv?
Rodičia by mali vedieť, že ortopedická obuv sa delí na dve kategórie: lekárske ortopedické a preventívne ortopedické topánky. Prvou kategóriou je obuv, ktorú predpisuje iba lekár s určitou patológiou pacienta. Táto obuv sa vyrába v protetických podnikoch alebo v špeciálnych značkových predajniach na objednávku. Druhá kategória – preventívna ortopedická obuv – je obuv, ktorú je žiaduce nosiť aby sa noha správne vyvíjala.

boty

Ortopedická obuv – len pre deti s plochými nohami?
Z nejakého dôvodu existuje názor, že lekárska ortopedická obuv, ktorú predpisuje lekár podľa údajov, sa používa iba s plochými nohami. Ale nie je to tak. V takých prípadoch sa vyžaduje špeciálna ortopedická obuv.

Môže dieťa nosiť topánky od starších súrodencov?
V zásade nemôže. Koniec koncov každé dieťa má vlastnú štruktúru chôdze a nohy. Napríklad topánky môžu byť zničené na päte a ak je stieraná zvnútra, znamená to, že sa nohy dieťaťa naklonili dovnútra. Takže dieťa, ktoré bude nosiť takéto topánky sa ocitne v nesprávnej pozícií a môže dôjsť k degenerácií chodidla. Samozrejme, ak mal súrodenec kožené topánky, raz obuté – zničené nebudú.

Lekárska ortopedická obuv – tvrdá a drsná?
Mnohí sú z nejakého dôvodu presvedčení, že by to malo byť škaredé, drsné a ťažké. Ale je to chybný názor. Niektorí tuzemskí výrobcovia skutočne robia príliš tuhé ortopedické topánky, čo je zlé. Mali by byť mäkké, s výnimkou niekoľkých prvkov. 

botičky

Môže jedna kvalitná vložka nahradiť všetky preventívne ortopedické topánky?
Niektorí rodičia sa domnievajú, že si môžete kúpiť akúkoľvek obuv, hlavnou vecou je vložiť tam dobrú vložku. Ale nie je to tak!
Ak je topánka šitá z koženky, nohy sa budú ľahko potiť  a takýto „skleníkový efekt“ povedie k reprodukcii baktérií na koži chodidiel. Dobrá ortopedická obuv, vrátane preventívnej obuvi, preto musí byť vyrobená výhradne z kože alebo semišu. 

Pri čistení zúbkov sa môžete zabaviť

9.12.2017


Rodičia malých aj väčších detí musia s deťmi pri čistení zúbkov bojovať. Ráno sa drobcom väčšinou nechce ísť do škôlky a požiadavka na čistenie zubov ich odrádza ešte viac a večer sú unavení. Hrať sa však chcú a vládzu vždy. Ak spojíte čistenie zubov s hrou, postupne si na umývanie zúbkov zvyknú a sami vám prinesú zubnú kefku.

čištění zub
 
Naučíme Vás ako na to:
·         Výmenarolí – deti sú zvyknuté na to, že zúbky čistíte vy im. Skúste to teda naopak. Dajte im do rúk vašu zubnú kefku, posaďte sa oproti sebe a nechajte ich, aby vám umyli zúbky. Keď úlohu dokončia umyte zúbky vy im. Alternatívou je vyčistiť dieťatku zúbky počas toho, kedy ono čistí zúbky vám.

·         Využitetechniku – mnoho rodičov má voči televízorom, tabletom a mobilným telefónom predsudky a deťom ich nedáva. Iná skupina rodičov elektroniku toleruje. Ak patríte medzi rodičov, ktorým nevadí ak si dieťa pozrie rozprávku, či zahrá hru, využite to pri čistení zúbkov. Malé deti sa sústredia na rozprávku a zúbky im vyčistíte ľahšie. Pokojne vám pri tom môžu ležať na kolenách. Dnes už existuje aj mnoho pesničiek o dôležitosti čistenia zúbkov (Miro Jaroš, Spievankovo a ďalší). Väčšie deti možno namotivovať rôznymi hrami (ktoré možno do telefónu stiahnuť). Pomocou nich sa deti naučia napr. aké zubné pomôcky sú pre čisté zúbky dôležité, či aké prístroje používa zubár pri ošetrovaní chorých zubov. Jedna zo spoločností venujúcich sa produktom dentálnej hygieny dokonca poskytuje zákazníkom aplikáciu s časovačom a hrami s postavičkami z Disneyho rozprávok.

zub

·         Pomôžestarší súrodenec – malé deti napodobňujú rodičov. Častejšie ako rodičov však kopírujú starších súrodencov. Ak si súrodenci čistia zúbky spolu môžu súťažiť, kto si vydrží zúbky čistiť dlhšie. Vzájomné čistenie, keď drobec čistí zúbky veľkému bratovi či sestre a naopak, je tiež často veľmi zábavné.

·         Vymýšľajtepríbehy – rozprávky sú super. Rozprávky, ktoré vymyslia rodičia milujú deti ešte viac. Posaďte si drobca oproti sebe a zahrajte sa, že zubná kefka je lesný škriatok, ktorý hľadá zvieratká (teda zúbky). Hrajte sa, že zuby sú kapustičky a chcú ich zjesť húseničky. Jediný kto ich môže zachrániť je záhradník (zubná kefka), ktorý húsenice odoženie. Možností je nekonečno, stačí použiť fantáziu. Či sa už budete hrať na horiace mestečko a požiarnické auto, rytiera zachraňujúceho princeznú pred zlými drakmi, alebo medvedíka, ktorý musí pozbierať všetok med určite sa zasmejete a užijete si zábavu.

zuby

Ak budete trpezlivý, určite nájdete spôsob ako vyčistiť zúbky vášho dieťatka bez stresu a plaču. Vytvoríte mu správne návyky, ktoré ocen9 v dospelosti. Mnoho odborníkov sa totiž zhoduje na tom, že ak sa deti naučia správne si čistiť zuby, návyk im ostane na celý život, vďaka čomu majú menej problémov s chrupom. Zubári odporúčajú zúbky ošetrovať od prerezania prvého zúbka najskôr bez pasty. Keď sa už drobci naučia pastu vypľúvať (približne od 1. roka) doporučuje sa používať detská pasta dávkovaná na kefku vo veľkosti hrášku. Vždy treba zohľadňovať pri výbere zubnej kefky a pasty vek dieťaťa a rovnako dôležité je tiež detské zúbky drobcovi poctivo dočistiť .

Ako dopriať dieťaťu správny duševný vývoj

3.12.2017


Dieťa potrebuje hlavne veľa času. Treba, aby ste mali na svoje dieťa čas, aby malo na štart do života najlepšie predpoklady – ak sa totiž dieťaťu dostatočne venujete, rozvíjate jeho myseľ, ktorá sa stáva flexibilnejšou a vyvinutejšou.
 rodiče a dítě
Vysvetľovanie pojmov
 
Vyčleňte si čas na to, aby ste vysvetlili dieťaťu povahu vecí : napríklad: na čo slúži napríklad stolička, prečo treba jesť, ako funguje televízor a i. Treba samozrejme, aby ste i vy sami boli dostatočne mentálne zdatný: musíte dokázať krátkymi a jednoduchými vetami vystihnúť podstatu vecí. Ak napríklad budete dieťaťu vysvetľovať povahu kvantovej mechaniky  namiesto toho, že veci sa skladajú z malilinkých častí, ktoré nevidíme – je pre dieťa dosť veľký rozdiel.
 
Akým štýlom vysvetľovať
 
Používajte jednoduché vety bez zdrobnenín a komplikovaných výrazov. Buďte pokojný a počítajte s tým, že sa vás bude dieťa vypytovať do nekonečna štýlom: „… a prečo je to tak?“ môže to byť robota do večera, kým bude dieťa nakoniec spokojné.
 děvče jako víla
Doprajte dieťaťu dostatok stimulov
 

  1. brávajte dieťa medzi rovesníkov. V škôlke, ale aj doma, by malo mať kamarátov vo svojom veku. Dieťa sa dokáže vyvíjať len pri podobných ľuďoch, ako je ono samo – rovesníci mu umožnia rozviť jeho prirodzené vlohy. Dospelí nikdy nenahradia detskú spoločnosť úplne
  2. prihláste svoje dieťa do všelijakých záujmových krúžkov. Vyberajte ale tie, ku ktorým dieťa prirodzene inklinuje:napríklad – keď pekne kreslí, prihláste ho do umeleckého krúžku, keď je zase športovo zdatné, na nejaký druh športu. Nechajte, nech si dieťa samo vyberie. Nenúťte ho do niečoho, čo sa mu nepáči, lebo to v ňom podporí len nechuť a blok, a docielite len to, že tú činnosť znenávidí, aj keď by v nej v neskoršom veku mohlo vynikať.
  3. dieťa by malo mať dostatok činností a zábavy. Naučte ho ešte v malom veku, že počítače a televízia nemôžu nahradzovať hru a pobyt vonku.
  4. doprajte mu každý deň vychádzky vonku. Kyslík pomáha rozvoju mozgu a tak isto i telesná aktivita
  5. doprajte dieťaťu vyváženú a zdravú stravu bez éčiek, farbív a konzervantov. Detský organizmus je na to veľmi citlivý. Taktiež obmedzte cukor, ktorý tiež negatívne vplýva na organizmus dieťaťa

Ako vyplniť deťom čas cez prázdniny

9.11.2017


Prázdniny sú čas, na ktorý sa úpenlivo tešia všetci školáci. Netrpezlivo v kalendároch odškrtávajú posledné školské dni, aby už konečne nastali tie vytúžené dva mesiace oddychu. Kým deti sa tohto času nemôžu dočkať, mnoho rodičom prázdniny spôsobujú problémy navyše. V práci si nemôžu vziať toľko dovolenky, aby nimi pokryli celé prázdninové obdobie a tak hľadajú možné alternatívy, kde by ich deti mohli tráviť čas.

holčička

1. Starí rodičia

Poslať deti cez prázdniny na dedinu ku babičke a deduškovi býva asi to najtradičnejšie riešenie. Starí rodičia sa o deti s láskou postarajú a detičky sú nadšené novým prostredím, kde sa môžu dosýta hrať na dvore či lúke a zapojiť sa aj do bežných vidieckych pracovných činnosti, ako napríklad kosenie trávy, hrabanie sena či polievanie záhonov v záhradke. Navyše niet lepšej pochúťky, ako keď babka navarí jedno zo svojich legendárnych jedál a k tomu upečie vynikajúce buchty či koláč, po ktorom o chvíľu zostanú už iba omrvinky.

děvče

2. Letný tábor

Tábor je takisto dokonalejším miestom, kde by vaše dieťa mohlo stráviť letný týždeň. V bohatej ponuke si stačí vybrať vám vyhovujúci a hromada animátorov zabezpečí vášmu potomkovi týždeň plný zábavy, hier, adrenalínu, dobrodružstva, slnka a smiechu. Ako bonus si tam váš syn alebo dcéra určite nájde nových kamarátov, ktorí nikdy nie sú na škodu. Keď sa tábor skončí a vy prídete po svoju ratolesť, uvidíte, že sa mu ani nebude chcieť ísť domov. V prípade, že je vaše dieťatko na nočné tábory ešte príliš malé alebo ho chcete mať na noc doma, poobzerajte sa po denných táboroch, kde sa perfektne zabaví počas vášho pobytu v práci.

holky

3. Voda, kúpalisko, more

Aj vy si však určite chcete cez leto oddýchnuť a nejaké tie dovolenkové dni si počas prázdnin isto vybavíte. Vtedy vám už nič nebráni k návšteve kúpaliska, kde sa môžete do chuti vyblázniť. Naplánovať si však môžete aj letnú dovolenku v zahraničí. Chorvátsko a Bulharsko patria k najčastejším letným destináciám Slovákov hlavne kvôli ich výhodnej cenovej ponuke. Slnko, pláž, more – ideálna kombinácia pre dokonalý oddych po náročnom pracovnom roku.

Deti a fajčenie

30.6.2017


Deti začínajú fajčiť od 12-tych prípadne 13 –tých rokov. Ale toto niekde to muselo začať . Napríklad ak fajčí otec , možno sa to naučil práve od neho , no nemusí to tak byť , alebo ich k tomu donútili starší kamaráti , či cudzí ľudia , alebo  sami od seba . Mohlo to začať od všelikadiaľ a ani o tom  neviete.

Niektorý rodičia to ani nezistia , pretože dnešné deti sú také prešibané že dokážu utajiť všetko. No najlepšia rada ako to zistiť a ukončiť to skôr ako to dôjde ku vážnym problémom je taká že si začnete všímať všetko čo Vaše dieťa robí , ako vonia jeho oblečenie a ako sa správa.

zákaz

Všetci už vieme ako cigareta škodí a čo všetko spôsobuje preto to radšej zastaviť skôr ako neskoro. Štúdia ukazujú že  v tejto dobe už fajčí viac ako 3 miliónov deti po celom svete . Trocha veľké číslo nemyslíte ? Možno si poviete že veď aj ja som fajčil /la už mladom veku a som tu . Ale zdravotné problémy z fajčenia sa môžu prejaviť neskôr a môžu byť naozaj veľmi vážne.

Určite za to môžu predajcovia . Predajú cigarety aby zarobili a ani si neuvedomia komu ich vlastne predali. A v tom je ten problém pretože od niekadiaľ ich brať musia. Niektorý predajcovia to už majú zakázané a dostali mastné pokuty za takýto predaj.   A keď to nie je od predajcov tak od starších osôb ako napríklad od kamarátov či známych od ktorých si vypýtajú cigaretu.

cigareta

Videl som mnoho deti a mladých ľudí ktorý na ulici fajčili cigarety a nikto ich za to nepotrestal. Ja osobne keby som policajt zobal by som ich na stanicu a počkali by som na rodičov a napálil vysokú pokutu. No to sú len moje nápady . Keby sa takéto niečo zrealizuje tak by sa možno fajčenie u deti určite zminimalizovalo a bolo  ich čo raz menej  a menej . Dobre nie každý by s takýmto nápadom súhlasil ale takto by ste zabránili svojim deťom ku fajčeniu.  Ale na druhej strane sami musíte vedieť ako svoje deti za toto potrestať.