Hovorí sa, že finančná gramotnosť slovenského obyvateľstva je na mizivej úrovni. Deti v škole nemajú predmet priamo zameraný na zdokonalenie sa v oblasti finančníctva, čo je v mnohých prípadoch na škodu. Nepoznajú pravú hodnotu financií, nevedia s nimi pracovať v reálnom svete. V dospelosti majú problém vyznať sa vo finančných produktoch a posúdiť, čo je pre nich vhodné a naopak, na čom prerobia. Osobné a rodinné financie by mal zvládnuť riadiť každý sám. Avšak, je tomu reálne tak?
Jednoduchosť a praktickosť. To je doména platobných kariet. Nemusíte mať pri sebe žiadnu hotovosť a aj tak si viete v prípade potreby kúpiť to, čo potrebujete. Zájsť do najbližšej pobočky určitej banky by nemal byť žiaden problém. Viete však presne, aký typ platobnej karty pre vaše potreby potrebujete?
V jednoduchosti – ak platíte debetnou kartou, čerpáte svoje dostupné finančné prostriedky, pričom v prípade kreditnej karty čerpáte krátkodobý úver, ktorý budete musieť splatiť. Rozpoznať debetnú kartu od kreditnej na prvý pohľad nejde. Preto je dôležité vedieť, o aký typ platobnej karty máte záujem.
V prípade debetnej karty, ako už bolo spomenuté, čerpáte vlastné finančné prostriedky do výšky vášho zostatku na karte. Je vydaná k vášmu bežnému účtu a získate ju prakticky bez problémov. Medzinárodná platnosť vašej debetnej karty vám umožní platiť ňou i za hranicami Slovenskej republiky. Na druhej strane, platením prostredníctvom kreditnej karty čerpáte tzv. kredit (úver), ktorý môžete prečerpať v prípade, že nemáte dostatok svojich vlastných voľných finančných prostriedkov. Čerpáte teda zdroje banky, u ktorej ste si kreditnú kartu zaobstarali. Netreba však zabúdať, že z úveru platíte banke úroky. Banka však môže ponúknuť klientom i bezúročné obdobie. Ak splatíte úver v rámci tohto obdobia, požičali ste si vlastne zadarmo. Praktické, však?