Kreditná a či debetná platobná karta?

11.11.2019

Hovorí sa, že finančná gramotnosť slovenského obyvateľstva je na mizivej úrovni. Deti v škole nemajú predmet priamo zameraný na zdokonalenie sa v oblasti finančníctva, čo je v mnohých prípadoch na škodu. Nepoznajú pravú hodnotu financií, nevedia s nimi pracovať v reálnom svete. V dospelosti majú problém vyznať sa vo finančných produktoch a posúdiť, čo je pre nich vhodné a naopak, na čom prerobia. Osobné a rodinné financie by mal zvládnuť riadiť každý sám. Avšak, je tomu reálne tak?

kreditní karta

Jednoduchosť a praktickosť. To je doména platobných kariet. Nemusíte mať pri sebe žiadnu hotovosť a aj tak si viete v prípade potreby kúpiť to, čo potrebujete. Zájsť do najbližšej pobočky určitej banky by nemal byť žiaden problém. Viete však presne, aký typ platobnej karty pre vaše potreby potrebujete?

V jednoduchosti – ak platíte debetnou kartou, čerpáte svoje dostupné finančné prostriedky, pričom v prípade kreditnej karty čerpáte krátkodobý úver, ktorý budete musieť splatiť. Rozpoznať debetnú kartu od kreditnej na prvý pohľad nejde. Preto je dôležité vedieť, o aký typ platobnej karty máte záujem.

plná peněženka

V prípade debetnej karty, ako už bolo spomenuté, čerpáte vlastné finančné prostriedky do výšky vášho zostatku na karte. Je vydaná k vášmu bežnému účtu a získate ju prakticky bez problémov. Medzinárodná platnosť vašej debetnej karty vám umožní platiť ňou i za hranicami Slovenskej republiky. Na druhej strane, platením prostredníctvom kreditnej karty čerpáte tzv. kredit (úver), ktorý môžete prečerpať v prípade, že nemáte dostatok svojich vlastných voľných finančných prostriedkov. Čerpáte teda zdroje banky, u ktorej ste si kreditnú kartu zaobstarali. Netreba však zabúdať, že z úveru platíte banke úroky. Banka však môže ponúknuť klientom i bezúročné obdobie. Ak splatíte úver v rámci tohto obdobia, požičali ste si vlastne zadarmo. Praktické, však?

Veríme v efektivitu financovania verejných služieb?

5.3.2019

Klíma celospoločenská je žiaľ taká, že neveríme v čisté financovanie vlastne ničoho. Nosnou témou aj prezidentskej kampane bol boj s korupciou a podvodmi. Objavilo sa to v programoch všetkých kandidátov. Všetci cítili spoločenskú potrebu sa k tomu vyjadriť. V snahe zaujať voliča a získať ho na svoju stranu.
počítání peněz
Je ale záujem politikov úprimný –

  • Nie to vždy po každých parlamentných voľbách tak, že sa delia funkcie a s tým aj dohľad nad rozdeľovaním financií ? Nebude ta skrátka stále tak ?

Iste, nechcem byť skeptická, mnoho ľudí to vidí práve tak.

Aj tie najopozičnejšie strany volajúce po zmene majú ale maslo na hlave.Matovičovci, Sulíkovci či ktokoľvek iný, má za sebou množstvo škandálov finančného charakteru a tak ich volanie po čistote financií je priam kabaretným predstavením.
Rovnako volanie po zmene v politike v prípade pani Čaputovej by vyznelo úprimne, ak by nebolo za podpory strany, ktorá sotva vznikla a už čelí obvineniam z finančných machinácii. Medvediu službu jej urobil aj úradujúci prezident svojou verejnou podporou. V čase odhalenia podozrení z daňových podvodov pri financovaní jeho kampane.

Rovnako osobnosť pána Ševčoviča – bez podpory strany Smer, by zaiste bola lepšou voľbou v danej situácii.

  • Štvrtina voličov volila extrémizmus. Strašné číslo ?Alebo číslo odrážajúce situáciu v spoločnosti ?

inovace

Našťastie sa do druhého kola dostali kandidáti „proerópsky“. Zmení sa do parlamentných volieb niečo ?
Ak nie – potom treba rátať, že budú v parlamente. Večný spor Kiska- vláda ľudí unavuje a nerieši ich problémy. Naopak odpútava pozornosť od veci verejných aj od financií.
Naozaj je potrebné upokojiť situáciu v spoločnosti a začať riešiť vecí pre ľudí. Hádam to bude už novou hlavou štátu. Prajem si, nech zvíťazí ktokoľvek, iba sa spory a vášne upokojili.

Obaja vyzerajú ako ľudia toho schopní. Majú kultivovaný prejav. Ale ten mal aj pán Kiska a ako to žiaľ dopadlo. Stal sa prezidentom opozície. Aj to nie celej ! Iba časti opozície ! Je to smutné, lebo prezident by mal byť rovnako prezidentom pre voliča Smeru, SNS, Mostu, Obyčajných ľudí a skrátka všetkých politických strán, ako aj pre tých, ktorí nevolili.

Kluby Premier League vedú celkové výdavky na transfery

21.7.2018

Kluby z Veľkej päť európskych líg predstavovali 77,5% celkových výdavkov, pričom spolu dosiahli celkové výdavky 4,21 miliárd dolárov.
Anglické kluby boli opäť najväčšími investormi na svete v tomto období, pričom celkovo vyskočili celkovo 1,44 miliardy dolárov. "Toto je piate leto v rade, kde ich výdavky presahovali 1 mld. USD, čo sa doteraz nestalo v žiadnej inej asociácii," povedala Fifa.

fotbal

Od októbra 2010 sa všetky prevody profesionálnych hráčov medzi klubmi rôznych futbalových združení musia spracovávať prostredníctvom systému medzinárodných transferov (ITMS) spoločnosti Fifa. Jeho najnovšie údaje neobsahujú domáce prevody.

Saudské výdavky
V porovnaní s minulým letom vzrástli výdavky ligy Big Five o 6,6%, poháňané týmmi z Talianska o 74,7% a Španielskom o 42,2%.
"Veľké päťky zohrávajú čoraz dominantnejšiu úlohu na medzinárodnom trhu transferov, pokiaľ ide o výdavky," povedala Fifa.

Údaje FIFA ukazujú, že počas letného okna bolo na celom svete dokončených 8 401 medzinárodných prevodov. Z toho celkom bolo 59,1% prevodov hráčov mimo zmluvy, 15,7% trvalých prevodov, 13,8% pôžičiek a 11,4% transferov hráčov, ktorí sa vrátili z pôžičky. Iba 18,2% prevodov zahŕňalo zaplatenie poplatku.
Celkové poplatky za prevod do roku 2018 dosahujú až 7,11 mld. USD, čo je o 11,5% viac ako poplatky za transfer za celý rok v roku 2017.
Najväčším národným hráčom za európskymi ligami veľkej piatky je Saudská Arábia. Saudské kluby minulý rok vynaložili sumu 152,1 miliónov dolárov na transferové poplatky, čo je prekvapujúce zvýšenie o 485% v roku 2017.
Medzitým kluby v Číne tiež zvýšili výdavky na hráčov v roku 2018, čo je o 105% viac ako v predchádzajúcom roku.

výhra

Niektorým fanúšikom to príde ako niečo čo nepatrí do futbalu. Odborníci však tvrdia: „Dnes je pekné pozerať najlepších hráčov, ktorí to robia. Baví nás, je to tak jednoduché. Súhlasím s tým, že sú preplatky a poplatky za transfery pravdepodobne nie sú trvalo udržateľné. Hra nie je dokonalá, ale je to len zábava pre divákov. Tí, ktorí nechápu, prečo milujeme futbal, nikdy nehrali.“

NIEKOĽKO JEDNODUCHÝCH VECÍ, KTORÉ BY STE MALI VEDIEŤ AK CHCETE BYŤ BOHATÍ

28.3.2018


Povaha rizika
Riziko je „zlé“ slovo pre väčšinu laikov. Od útleho veku nás všetci učia aby sme za každú cenu zabránili riziku. V našich životoch sa ho snažíme čo najviac zmierniť, uzatvárame poistky, vyhýbame sa riskantným investíciám, pracovným miestam atď.

hotovost
 
Vyhýbame sa mu aj našich osobných životoch. Nepýtame sa otázku, ktorá je riskantná, nehovoríme o rizikovej veci, nehovoríme o tom čo sa môže stať.
 
Risk ale v oblasti financií môže znamenať odmenu.Nemôžete však niečo získať bez toho aby ste niečo dali.
 
Ak sa držíte svojho status quo bezo zmeny,status quo sa nezmení! Musíte byť ochotní niečo stratiť aby ste získali niečo lepšie. Skúste riskovať v kariére, vo vašich investíciách, vo svojich vzťahoch. Definícia rizika samozrejme spočíva v tom, že výsledok je neistý. Každé rozhodnutie sa môže alebo nemusí vyplatiť. Buďte osobou, ktorá v živote riskuje ale inteligentne!
 
Rada od bohatých ľudí
Jediné čo rozdeľuje svet mimoriadne bohatých a tých ostatných je myšlienka – že svet je tvárny. S dostatkom úsilia, času, kapitálu – niečoho – môžete doslova zmeniť svet.
 
rodiče

Týka sa to aj vašej osobnej situácie. Nič je dané, všetko sa dá zmeniť. Možno budete musieť byť kreatívni, alebo pracovať veľa hodín ale môžete dramaticky zmeniť svoju situáciu.
 
Prestaňte o vašej situácii premýšľať ako o statickej.
 
Peniaze nie sú to hlavné
Zaujímavé je, že najväčšie obavy bohatých nemajú absolútne nič spoločné s peniazmi. Peniaze sú len zväčšovacím sklom: všetko skvelé o vás je väčšie, všetko zlé o vás je väčšie.
 
Peniaze prichádzajú a odchádzajú. Bohatstvo znamená viac ako peniaze. Kultivujte svoje vzťahy, starajte o rodinu, stretávajte s priateľmi. To vám dá viac než akékoľvek peniaze.
 
Ak niečomu nerozumiete, nerobte to
Jednoduché a pravdivé.Musíte pochopiť to, čo chcete urobiť, aby ste to mohli urobiť správne. V oblasti financií sú vedomosti skrátka nevyhnutne potrebné. Čím viac viete tým viac môžete svoje znalosti využiť na získanie zdrojov.
 

Peniaze a práca z domu

9.2.2018


Každý by chcel zarábať peniaze. Len málokomu stačí práca na osem hodín, ktorá je platená len veľmi slabo, no zároveň vám zabije skoro celý deň, ktorý ste mohli využiť úplne inak. Ak je v dnešnej dobe niečo skutočne populárne, tak je to pracovanie z domu. Zarábať peniaze z pohodlia domova naozaj nemôže hocikto. Okrem toho to má množstvo negatív (napríklad, že často prokrastinujete alebo sa jednoducho nemôžete sústrediť na prácu), no niektorí ľudia to milujú a potrebujú. Túžite aj vy zarábať peniaze z domu, no nemáte absolútne žiadnu predstavu o tom, ako by ste to mohli robiť? A rozmýšľali ste aj nad tým, že by ste mohli robiť prácu u niekoho doma?

 kovové mince

Stráženie detí

Začneme prácou, ktorú síce nebudete robiť z domu, ale predsa len budete niekde inde, ako zavretý či zavretá v kancelárii. Stráženie detí môže robiť niekto, kto má deti skutočne rád (čiže to nie je práca pre každého) a komu neprekáža, že s nimi bude tráviť veľa času. Síce stráženie detí nie je na Slovensku až také populárne, ako je v zahraničí, za pokus určite nič nedáte.

 

Upratovanie bytov a domov

Opäť práca, pri ktorej musíte ísť ku niekomu domov, no napriek tomu je to niečo, čo skutočne využijete. V poslednej dobe je takáto práca skutočne populárna a keď nastavíte dobrú cenu a budete robiť kvalitnú robotu, sami uvidíte, že sa vám budú klienti naozaj doslova nahromaďovať. Opäť je to však pre ľudí, ktorí nemajú problém s upratovaním.

 

Prekladateľstvo

Ak ovládate cudzí jazyk, nie je nič lepšie, ako ho využiť takýmto spôsobom. Prekladať krátke, ale aj dlhšie texty niekomu, kto nevyžaduje titul zo štúdia cudzích jazykov, ale stačí mu len maturita je naozaj to pravé. Opäť stačí, keď si dáte len inzerát a dobrú cenu.

 kufr s penězmi

Domáci kuchár

Ak vás baví variť, prečo by ste si to nechávali len pre seba? Môžete to vymyslieť, ako len chcete. Pokojne môžete variť starším ľuďom, teda dôchodcom, ktorí si už sami navariť nevládzu. Alebo začnite piecť a predávať zdravé koláče či pečivo. Je to len na vás.

Všade samé zľavy

4.11.2017


Hlavne v období okolo vianočných sviatkov a nového roku, sme obklopení samými ponukami a zľavami, ktoré si vraj nesmieme nechať újsť. Zľavy prídu i krátko po novom roku za tovar, ktorý sa nestihol predať. Všade samé zľavy, niekedy dokonca až 80%.

nový rok

Niekto sa možno zamyslí, ako je to možné, predávať tovar za také zľavy, to sa predsa obchodníkom nemôže oplatiť. No veru sa im to oplatí a poriadne! Na základe skúseností spojených s niekoľkými rokmi na trhu sa naopak v praxi naučili, že pokiaľ v tomto období dajú zľavy, čaká ich vysoký príjem a jedinečná príležitosť poriadne zarobiť.

To obdobie okolo Vianoc býva spojené s nákupmi, takisto aj s určitým voľným časom. Sami to môžeme vidieť, ako v období okolo Vianoc a Silvestra bývajú obchody plné, dokonca aj po Silvestri nás čaká lákavý tovar za peniaze, ktoré nám zostali.

Asi si už dokážeme tak zhruba predstaviť, koľko kupujúcich je v tomto období už i len na Slovensku. Naozaj vravíme o množstve zákazníkov a to len za jeden deň, pričom to nákupné šialenstvo trvá i mesiac. Tým pádom vzniká na trhu obrovská konkurencia, teda každý obchodník sa snaží dostať zákazníkov na svoju stranu, minimálne nezaostávať. Ten mesiac je pre nich jedinečnou príležitosťou a vyššie zľavy, rovná sa väčší záujem zákazníkov.

sleva

•          Tu už nevravíme o cene, ale o prilákaní čo najväčšej masy.
Z toho potom vyplýva, že aj pokiaľ bude tovar neobvykle lacný, obchod určite zarobí a zarobí dokonca viac, než v iné dni, kedy je tovar drahší.
Najčastejšie navštevovanými sú údajne obchody s oblečením. Darmo, oblečenie je treba vždy a je vhodné i ako darček. Potom sa ani nemôžeme čudovať, ak zrazu v tom sviatočnom odbdobí vidíme tričká i za 5 Euro, nohavice za 10 Euro. Sú to skvelé ceny a vravíme o kvalitnom materiáli. Elektronika ide dolu rovnako. Takže nevravíme len o príležitosti predávajúcich, ale to obdobie je aj príležitosťou pre nás, zákazníkov.

Ako odolať bezhlavému míňaniu?

29.7.2017


Problémom dnešnej doby sa stáva celkové zadlženie ľudstva rôznymi hypotékami, pôžičkami a úvermi na čokoľvek.

úspory

„Človek dnešného sveta je ochotný požičať si peniaze bez rozmyslu na hocijakú blbosť len preto, že niečo veľmi chce. A pritom to vôbec nepotrebuje, len si potrebuje naplniť svoju túžbu chcenia. Za našich čias to tak vôbec nebolo. Keď sme niečo chceli aj trikrát sme si rozmysleli, či je to naozaj nevyhnutné a až potom sme si to kúpili. Ale ani to nebolo jednoduché. Dnes je v každom obchode milión tovarov a človek môže mať všetko hneď. V minulosti sme si na to museli počkať a častokrát sme si to nakoniec rozmysleli a investovali do užitočnej veci,“ takto sa nám vyjadrila na tému dnešného zadlžovania pani Iveta M. z Novej Bani.
Z každej svetovej strany sa na nás usmievajú tváre z bilbordov a sľubujú nízke úroky, pár mesiacov bez splácania, či fixáciu na 5 rokov. Ľudia potom ľahko spadnú do nekonečného kolotoča dlhov a splátok. Potom nasledujú pôžičky na pôžičky a už sa z toho človek nedostane.

Vlastne dnes je to veľmi moderné zobrať si pôžičku a žiť na dlh. Môžem povedať sama za seba, že mňa takýto štýl života vôbec neláka. Radšej si na vec počkám a našetrím si na ňu. Hoci na niektoré veci sa nedá čakať, pretože sporenie by trvalo príliš dlho (dom).

pokladnička

Ako odolať tlaku spoločnosti na branie pôžičiek a úverov?

1.Hlavne sa musieť zásobovať poriadnou pevnou vôľou. Bez nej to nepôjde.
2. Redukovať svoju nepremyslenú spotrebu. Všetko čo potrebujete si napíšte na nákupný zoznam a nakupujte len to. Kúpu spotrebičov dopredu dôkladne zvážte a sledujte ceny.
3. Všetko informácie z reklám si dôkladne overte.
4. Pokiaľ to nie je nevyhnutné neberte si pôžičku. Radšej si chvíľu počkajte a našetrite na to. Budete si to viac vážiť. A možno to nakoniec ani nekúpite ako povedala pani Iveta.
5.  Vyhnite sa nákupným centrám oblúkom. Radšej choďte na prechádzku do lesa alebo na túru.
6. Nezáviďte iným ich hodnotné materiálne statky. Nikdy neviete či nie sú zadlžení až po uši a vlastne im nie je čo závidieť.
7. Skúste porozmýšľať čo nepoužívate a predajte to. Získate finančné prostriedky naviac bez pôžičky.
8. Najlepšie bude ak si nebudete reklamy na pôžičky, hypotéky a podobne vôbec všímať. Klapky na oči a idete. Nebude vás nič lákať.
9. Miesto hľadania ciest ako si zobrať pôžičku, si hľadajte cesty na lepší zárobok.
10. Najdôležitejšia zásada na záver – Keď si to nemôžete dovoliť nenakupujte na dlh. Bude sa vám žiť ľahšie, bez strachu, že o všetko prídete.

Študenti vs. Byty

29.7.2017


Čo sa týka bývania študentov počas života na vysokej škole môžeme ich rozdeliť do niekoľkých skupín.

1.       Tí, ktorí by život na internáte nemenili za nič a sú presvedčení, že je to ten najlepší možný spôsob bývania. Je to pomerne lacné, človek je v centre diania a získa mnoho zaujímavých a neopakovateľných zážitok.

panelák

2.       Tí, ktorí bývajú na internáte, ale oveľa radšej by chceli podnájom. Táto skupina je pomerne rozšírená. V bývaní v byte vidia veľa výhod ako je súkromie, vlastná kuchyňa či obývačka a viac pokoja na učenie. Väčšinou však len ticho závidia ostatným pretože sú presvedčení, že oni si to nemôžu dovoliť.

3.       Tí, ktorí bývajú v podnájme, sú s tým spokojní, páči sa im taký spôsob života a vyhovuje im to.

Úplne rozumiem študentom, ktorí sa nachádzajú v druhej skupine a nechcú bývať na internáte. Neporiadok, smrad, spoločná kúpeľňa a kuchyňa, ktoré po sebe nikto neuprace, lebo aj napriek tomu, že je to pre všetkých tak to nie je nikoho. Trpia to len kvôli tomu, lebo si myslia, že musia. Viete čo vám poviem? Pre vás nespokojných je tu dobrá správa. Byt vôbec nemusí byť drahší ako internát! Samozrejme, záleží to od viacerých faktorov ako je konkrétne mesto, vybraný byt, počet ľudí v byte, lokalita, atď. Záleží to naozaj od rôznych vecí keď však človek trochu chce určite nájde niečo čo mu bude vyhovovať. Na Slovensku je stále akosi rozšírené, že byty si môžu dovoliť len tí bohatší. Naopak v Českej republike je stále väčší záujem o priváty a predpokladá sa, že tento trend čoskoro príde aj k nám. Študenti si pochvaľujú väčšiu samostatnosť, taktiež to, že si sami určujú pravidlá, majú viac priestoru, viac miestností, ticho a pokoj.

peněženka

To kde budete bývať je len a len na vás. Každý má iné preferencie, niečo iné mu vyhovuje a niečo iné sa mu páči. Avšak predstava, že privát je len pre tých bohatších študentov je veľmi mylná.