Viete čo patrí do kŕmidla?

28.9.2018

Väčšina vtákov, ktoré priletia do našej záhrady, patrí k bylinožravcom. Nájdu sa však medzi nimi aj takí, ktorí si z času na čas radi pochutia na mäsitej potrave. Tá by preto, mala byť čo najpestrejšia. Aby si každý našiel to svoje.
 
sýkorka

Základom sú semená a ovocie
 
Semenami nemôžete nič pokaziť. Obľubuje ich väčšina vtákov. Medzi tie najchutnejšie, ale aj najvýživnejšie patria najmä nelúpané, nepražené a nesolené slnečnicové, tekvicové a ľanové  semienka. Všetky spomenuté druhy sú olejnaté, takže pre vtáky predstavujú plnohodnotnú potravu. Ponúknuť im však môžete hocaké semienka. Dbajte však na to, aby neboli plesnivé, inak pokazené, alebo zažltnuté. Tie by im mohli totiž vážne ublížiť.

ptáček
 
Na stromy v záhrade môžete zavesiť všakovaké ovocie. Najdlhšie vydržia jablká. Vtáky však nepohŕdnu ani takými hruškami, hroznom, alebo slivkami. Vyberajte iba ovocie, s ktorým sa u nás môžu bežne stretnúť.
 
Tuky, živočíšna potrava a zvyšky z kuchyne
 
Ľudia pravidelne vtáčikom podávajú suchý chlieb, či iné pečivo. Áno tieto potraviny patria k vhodnej potrave. Umiestňujte ich v zásade iba do kŕmidiel zo strieškou a nikdy nie vo veľkom množstve. Navlhnuté pečivo totiž nie je vhodným krmivom. Navyše sa by sa začalo rýchlo kaziť.
 
V kŕmidlách sa často objavuje margarín, alebo loj. Táto potrava je veľmi výživná a v chladnom počasí, priam nevyhnutná. Dbajte však na to, aby tieto potraviny neboli solené.
Zavesená šupka zo slaniny vtáčikom taktiež nepoškodí.
 
Zakázané potraviny
 
Úplne zakázané je podávať im soľ aj korenie a potraviny, ktoré ich obsahujú. To sa týka najmä varených kuchynských zvyškov. Tým sa vo všeobecnosti radšej úplne vyhnite. Samozrejme šupkami z mrkvy, alebo kalerábu prikrmovať môžete.
 
 datel
 
Čim im ešte môžete prilepšiť
Ak to myslíte naozaj vážne, môžete do kŕmidla sem tam nasypať niekoľko živých múčnych červov, či surové, alebo varené kúsky kuracieho mäsa. Tieto suroviny dávajte do kŕmidla len naozaj v malom množstve. Červy by sa mohli rozliezť kade tade a mäso rýchlo pokaziť.
 
Dobrou alternatívou je používať už hotové kŕmne zmesi Môžete použiť špeciálne pre voľne žijúce vtáctvo, avšak ani tými pre hydinu, holuby, či exotické vtáčiky, nič nepokazíte. Naše druhy, si z neho vyberú to, čo im chutí.

Deštruktívne správanie u králikov

8.9.2018

Čo by sa považovalo za "bežné" ničivé správanie králikov?
Králiky sú prirodzene viazané prejavovať určité správanie, ktoré je, kvôli nedostatku lepšieho slova, deštruktívne – je dobré pochopiť, ktoré správanie je pre vášho králika alebo pre vás samých dôležité.
Žuvanie a močenie na veci je normálne správanie pre králiky. Avšak králiky v zajatí často prežúvajú nevhodné objekty. Pripravili sme si pre vás normálne správania králika, ktoré sa nevhodne prejavia, keď sú chované ako domáce zvieratá:

zajíček

  • Kopanie na koberci alebo na iných podlahových plochách (toto pravdepodobne napodobňuje správanie pri kopaní, ktoré králiky robia vo voľnej prírode)
  • Žuvanie na palubách alebo rohoch stien
  • Žuvanie káblov, ktoré sú mu v ceste
  • Močenie v rohoch, ktoré nie sú označené ako ich miesto na vylučovanie

Ako môžem povedať, či je môj králik skutočne deštruktívny?
Je to často otázka kontextu, pokiaľ ide o určenie správania králika. Niekedy sa králik dozvie, že "bežné" správanie vyvoláva negatívnu reakciu – a pamätajte, že negatívna pozornosť je stále pozornosťou. Ďalšie správanie, ktoré mnohí opatrovatelia považujú za nepríjemné, je postrek moču, ale vo väčšine prípadov to je len spôsob, ako králik povedal: "Milujem ťa! Ty si môj!". Aj tak to môže znamenať, v závislosti od kontextu, "ty si môj podriadený a pomazávam ťa s mojim majestátnym močom, aby som dokázal svoju pointu."

králíci

Inými slovami, ak sa váš králik rozhodne prejaviť svoje nepríjemné správanie po mimoriadne dlhom čase – možno ste sa nedávno presťahovali, snažili ste sa hodiť pod vlak vášho králika , získali ste nové zviera alebo ste sa vzali a váš partner je teraz viac ako on – váš králik by mohol vykonávať toto správanie ako námietku, alebo spôsob, ako niekoho vyhnať.
Nezabúdajte, že sú to všetko ich inštinktívne vlastnosti, tak nebuďte na nich veľmi tvrdý.

Veci čo mačky robia aby Vám ukázali, že Vás milujú

27.4.2018


Pradenie
 
Hoci pradenie môže znamenať veľa veci, verte keď prídete domov po dlhom dni a mačička si na Vás sadne a Vy ju začnete hladkať, hneď počujete od nej ten krásny zvuk. Pradenie v tomto okamihu znamená, že si neskutočné cení že ju hladkáte a takto Vám vyjadruje svoju lásku.

mourek
 
Trú sa okolo Vás
 
Možno ste si všimli, že vaša mačka sa trie o nábytok vo vašej domácnosti, ako sú pohovky a stolíky. Ak sa vaša mačka trie o Vaše nohy alebo tvár, je to znamenie od Vašej mačky, že Vás pokladá za svoje.
 
Mačky majú vôňu, ktorá sa nachádza na hlavičke, na čele, na chrbte a na podklade ich chvosta. Trenie sa proti Vám je láskyplné gesto, ktoré posilňuje vzťah medzi Vami a Vašou mačkou.

kočička
 
Čistenie
 
Možno ste si všimli, že Vaša mačka trávi veľa času tým, že sa čistí. Vzájomná starostlivosť je dôležitá pre mačky, takže ak zistíte, že Vás Vaša mačka olizuje, môžete si byť istí, že toto je znak náklonnosti. Vaša mačka rozširuje svoju vôňu a označuje vás za jednu z jej skupín.
 
Ukazovanie bruška
 
Väčšina zvierat nechce ukázať svoje brušká, takže Vaša mačka, ktorá Vám ukazuje svoje bruško, je to spôsob, ako povedať nielen to, že Vás milujú, ale že sa tiež cítia pri Vás bezpečne.
 
Kuskanie
 
Vaša mačka, ktorá Vás jemne kúše, je znakom ich lásky. Rozmýšľajte o tom ako kúsance lásky. Hravé kuskanie ktoré nebolí je znakom, že ste pre nich celý svet a nechcú Vás stratiť.
 
Prenasledujú Vás
 
Ak zistíte, že Vás Vaša mačka prenasleduje všade kde sa pohnete, môžete si byť istí, že Vašu spoločnosť milujú. Dobrý spôsob, ako otestovať tento znak lásky, je zistiť, či Vás sledujú, aj keď nie je čas na kŕmenie.

kocour
 
Točia svoj chvost okolo Vás
Keď Vaša mačka točí koniec svojho chvosta okolo Vás je znakom toho, že ste pre nich celý svet. Mačiatka to používajú na to, aby pozdravili svoju matku, takže dospelé mačky, ktoré to robia, vám ukážu, že Vás berú za svoju obľúbenú osobu.
 

Psík a jeho správanie

13.2.2018


Ø  Možno o tom neviete ale aj naši havkovia vedia komunikovať s človekom a manipulovať s nami. Hovorí o tom štúdia ktorá tvrdí že havkovia vedia komunikovať a  manipulovať s človekom bez toho aby sme o tom  vedeli .
 pes s vyplazeným jazykem
·         Ľudia ich považujú za priateľov a neberieme ich ako domáce zvieratá. Psi sledujú naše emócie a snažia sa s nami komunikovať. Keď sa človek nachádza prítomnosti človeka ich správanie sa zmení. Pes nahodí “psí pohľad “ teda zdvihne obočie , čo spôsobí veľké psie  oči a tak si získavajú pozornosť.  Vyplazeným jazyk má slúžiť na manipuláciu s človekom . Vedci skúmali ako sa správajú v prítomnosti človeka a naopak. Ak nedostali ľudskú pozornosť havkovia neprejavili žiadne emócie a nezmenilo sa ani správanie. No ak majú ľudskú  pozornosť ich reakcia  sa zmenila. Havkovia vedia byť aj prefíkaný. Dokážu nám uchmatnúť jedlo po za chrbát a ešte sa dokážu sa tváriť nevine. Okrem toho si dokážu od Vás vypýtať jedlo pomocou ich pohľadu . Keď konzumujete jedlo , pes sa bude pozerať na Vás tak dlho kým im nedáte kúsok z jedla.
 čivava s hračkou
Ø  Poďme na to ale logicky, Ľudia svojich štvornohých miláčikov milujú. Sú rozumné a vedia kedy , nás rozveseliť. Keď je človek smutnú robia všetko preto aby nám zdvihli náladu. Svojou labkou škrabkajú ruku , čo znamená aby ste sa s nimi hrali. Alebo ak je smutný pán alebo člen rodiny je smutný aj psík , alebo ak je človek šťastný je šťastný aj havko.  Pri konzumácie jedla budú pozerať na Vás tak dlho , pokiaľ s s nimi nerozdelíte, alebo smutný previnilý pohlaď znamená že niečo spravili a uvedomujú si to , no tvária sa nevine. Každý psík je iný. Iná rasa , iné zvyky , iné správanie a každý má aj inú výchovu. Preto by sme si mali nielen havkov  ale všetky domáce zvieratá vážiť a vychovávať ich tak aby nám neslúžili ale boli členom rodiny. Aké máte vy skúsenosti s Vaším štvornohým  maznáčikom ? Môžete sa o vaše príbehy podeliť dole pod týmto článkom. Miki.

Život žirafy

28.1.2018


Pri priemernej výške okolo 5 metrov, je žirafa najvyšším pozemským zvieraťom na svete. Váži okolo 1500 kíl. Kvôli jej dlhým nohám, výraznému vzoru sfarbenia a dlhému krku sa mnohí ľudia sa najskôr domnievali, že ide o kríženca medzi leopardom a ťavou
žirafa a mládě
 
Žirafy žijú predovšetkým v savanských oblastiach v subsaharskej oblasti Afriky. Ich extrémna výška im umožňuje jesť listy a výhonky, ktoré sú umiestnené oveľa vyššie ako môžu ostatné zvieratá dosiahnuť. Vyhľadávajú najmä akáciové stromy. Ich dlhé jazyky im pomáhajú pri jedení, pretože pomáhajú vyťahovať listy zo stromov. Väčšinu dňa strávia jedením, dospelá žirafa spotrebuje viac ako 45 kg listov a vetvičiek denne.
 stádo žiraf
Samec žirafy je vyšší a ťažší ako samica. Obidve pohlavia majú na vrchu hlavy malé kožou pokryté rožky. Samičie rožky sú menšie a chocholaté na vrchu, samčie sú väčšie a na vrchu hladké. Slúžia im na ochranu keď spolu samce bojujú, čo zahŕňa aj to, že si navzájom okolo seba krútia krky.
Žirafy pri chôdzi hýbu najskôr naraz oboma nohami na jednej strane, potom oboma nohami na druhej strane, týmto sú žirafy jedinečné. Behajú však podobne ako iné cicavce, hýbu zadnými a prednými nohami zhodne. Môžu dosahovať rýchlosť až 55 kilometrov za hodinu, ale len na krátku dobu.
 
Žirafy spávajú menej ako dve hodiny denne. Všeobecne platí, že spia s nohami zastrčenými pod sebou a hlavou spočívajúcou na zadných končatinách, ale môžu tiež spať po krátku dobu aj postojačky.
 
Samice žirafy môžu byť gravidné od 5 roku života. Gravidita trvá 15 mesiacov a rodí postojačky. Novorodenci majú výšku približne 2 metre a vážia 70 kilogramov. Vo voľnej prírode sa dožívajú asi 25 rokov.
hlava žirafy
 
Po tom, ako výskumníci zistili počet jedincov z áut, pešo, z lietadla a diaľkovými kamerami, potvrdili, že počet žiráf klesol od roku 1985 o 40%. U niektorých poddruhov je situácia ešte horšia, napríklad populácia žirafy sieťovanej klesla až o 80%. Žirafy čelia niekoľkým hrozbám, vrátane straty biotopu v dôsledku ťažby dreva. Sú tiež lovené pre svoje mäso, kožu a chvosty, ktoré oceňujú mnohé africké kmene.

Okunoshima – Zajačí ostrov

26.1.2018


V Japonsku sa nachádza jeden nesmierne zvláštny ostrov.  Na ostrov Okunoshima sa nachádzajú kempy, turistické chodníky a miesta historického významu. Často sa nazýva aj Usagi Shima – Zajačí ostrov, kvôli početným divokým králikom, ktorí sa ľudí vôbec neboja a radi sa k nim túlia.
králík a seno
 
V roku 1925 inicioval cisársky japonský armádny inštitút vedy a techniky tajný program na vývoj chemických zbraní na základe rozsiahleho výskumu, ktorý ukázal, že chemické zbrane sa vyrábajú aj v USA a Európe.  Japonsko bolo signatárom Ženevského protokolu z roku 1925, ktorý zakázal používanie chemických zbraní. Napriek tomu, že vývoj a skladovanie chemických zbraní neboli zakázané, Japonsko si dalo záležať, aby zabezpečilo utajenie chemickej munície, dokonca aj tak, že z niektorých máp odstránila záznamy o ostrove. Zariadenie bolo postavené v rokoch 1927 až 1929 produkovalo viac ako šesť kiloton horčičného plynu a slzného plynu. Na ostrov sa privážali množstvá králikov, aby na nich testovali účinky plynov. Na konci vojny boli spálené dokumenty týkajúce sa závodu a spojenecké sily plyn zlikvidovali, ľuďom bolo povedané, aby mlčali o projekte. O niekoľko desaťročí neskôr dostali obete z továrne štátnu pomoc na liečbu. V roku 1988 bolo otvorené Ōkunoshima Poison Gas Museum.
 divocí králíci
Dnes žije na ostrove obrovské množstvo zajacov. Keď bol ostrov po 2.svetovej vojne zmenený na park, pokusné zajace boli oslobodené. Zatiaľ čo niektorí tvrdia, že zajace, ktoré tam žijú, sú príbuzní testovacích zajačikov, ktorých robotníci vypustili na konci vojny, iní o tom nie sú presvedčení. Ďalšou teóriou je, že osem králikov priniesli na ostrov školáci v roku 1971, odkedy sa rozmnožovali, kým nedosiahli svoju súčasnú populáciu, čo sú tisíce. Lov týchto zvierat je zakázaný, takisto sa sem nesmú dovážať psy, mačky a iní predátori.
 pár králíků
Ostrov, ktorý je dostupný krátkym trajektom z pevniny, je obľúbeným turistickým strediskom s malým golfovým ihriskom, kempingovými oblasťami a krásnymi plážami.

Ako žijú mravce

5.1.2018


Rýchle fakty
Typ:Hmyz
Dĺžka života:Niekoľko týždňov až niekoľko rokov
Veľkosť: 2 – 25 mm
Životné prostredie:Mravcom sa vo väčšine ekosystémov darí a môžu tvoriť 15-25% suchozemskej biomasy.

mravenec
 
Zaujímavé fakty o mravcoch
–          Viac ako 20 000 známych druhov mravcov sa vyskytuje po celom svete, zatiaľ sa doteraz podarilo klasifikovať len 12 500 druhov.
–          Mravce môžu zdvihnúť a nosiť mnohonásobok svojej vlastnej váhy. V skutočnosti malý listorezný mravec môže zdvihnúť a nosiť v čeľustiach niečo viac ako 50-násobok svojej telesnej hmotnosti, približne 500 mg.
–          Vojenské mravce môžu uloviť  ako korisť oveľa väčšie zvieratá, ako sú plazy, vtáky alebo dokonca aj malé cicavce.

mraveniště

–          Mravce predstavujú 25 percent alebo viac živočíšnej biomasy na planéte.
–          Všetci mravce na planéte vážia približne rovnako ako všetci ľudia.
–          Mravce sa objavili spolu s kvitnúcimi rastlinami pred 130 miliónmi rokov; naopak Homo, od ktorého sa ľudia vyvíjali, iba pred 2 miliónmi rokov.
–          Mravce komunikujú a spolupracujú pomocou chemických látok (feromónov), ktoré môžu upozorniť iných na nebezpečenstvo alebo ich viesť k sľubnému zdroju potravy.
 
 
Aké sú spoločenstvá mravcov?
–          Mravce sú spoločenský hmyz, ktorý tvorí kolónie, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od niekoľkých desiatok dravých jedincov žijúcich v malých prírodných dutinách až po vysoko organizované kolónie, ktoré môžu obsadiť veľké územia, a skladajú sa z miliónov jedincov.

–          Mravčie komunity majú v čele jednu kráľovnú alebo viac kráľovien, ktorých funkciou v živote je položiť tisíce vajíčok, ktoré zabezpečia prežitie kolónie. Pracovníci (mravce, ktoré zvyčajne vidia ľudia) sú samice bez krídel, ktoré nikdy nerozmnožujú, ale namiesto toho kŕmia potravou, starajú sa o potomstvo kráľovnej, pracujú na hniezde, chránia spoločenstvo a plnia mnohé ďalšie povinnosti.

–          Mužské mravce majú často len jednu rolu – spáriť sa s kráľovnou. Po vykonaní tejto funkcie môžu zomrieť.
 

Chov rakov a minirakov

30.6.2017


Chov rakov je čím ďalej, tým populárnejší v oblasti akvaristiky. Obyčajne bývajú drobné, no nájdu sa aj väčšie s nenápadným či a výrazným sfarbením. Trpasličie raky sú nenáročné, zaujímavé pre oko, vhodné aj k niektorým rybám v akváriu a neničia rastliny, práve naopak, likvidujú riasy. Čo sa týka údržby akvária, je mimoriadne dôležité meniť pravidelne celú vodu alebo aspoň jej časť.

ryby
 
Chov väčších rakov so sebou prináša už väčšiu starostlivosť. Nehodia sa do rastlinami osadeného akvária, pretože ich na rozdiel od menších rakov a krevetiek ničia a žerú. Sú nebezpečné aj k iným  vodným živočíchom a neodporúča sa ani chovať viac druhov rakov spolu v jednom akváriu, pretože sa správajú teritoriálne. Pri ich možných potýčkach môže dôjsť nielen k ich zraneniam, ale až k usmrteniu jedného z bitkárov. Prípadne je možná smrť na následky zranení všetkých rakov.

krab
 
Nádrž je vhodné viac členiť kameňmi, koreňmi a doplniť o rôzne skrýše napríklad z kokosu. Samičky využijú všetky úkryty, čiže je dobré použiť napríklad vodovodné plastové trúbky, keramické kvetináčiky, špeciálne tunely a jaskyne priamo pre minirakov. Záleží jedine na vašej zručnosti, tvorivosti či pohodlnosti. Nie sú dobrými plavcami, ale radi lezú po rôznych povrchoch. Do akvária sa odporúča použiť klasický molitanový filter. Použité môžu byť však plávajúce rastliny ako pistia a nádrž je určite dobré zakryť, aby neušli. Teplota vody nie je až tak moc dôležitá. Záleží predovšetkým na tom, čo od svojich ráčkov očakávate.

rak

Rozmedzie od 17 do 30 stupňov hravo znesú. Krajné body teplotného rozpätia samozrejme zapríčiňujú, že sa nerozmnožujú alebo im to skracuje dĺžku života, rovnako ako je tomu u kreviet.  Sú to všežravci a prijímajú takmer akékoľvek krmivo určené pre ryby, krevety a hlavne sumčeky. Vynechať by sa však určite nemala živočíšna potrava. V nádrži by rovnako ako pri krevetkách nemalo chýbať lístie.